АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
25 млн.т. е въглеродният ни отпечатък за година
Ралица Русинова
25 млн. тона CO2 годишно емитират електропроизводствените централи и топлофикациите у нас. В това число 22,5 млн. тона са емитирани от въглищни централи, твърди Люлин Радулов, енергиен експерт от Българска стопанска камара /БСК/.
Енергийните дружества са задължени да участват в европейската Схема за търговия с квоти на емисии на парникови газове, която работи на принципа „замърсителят плаща”. Плащането се състои в закупуване на квоти (EUA) за надвишаването на реалните емисии над свободно разпределителните количества по националния разпределител план 2008 – 2012 г. България има право на дерогация, при използването на която нашите централи ще разполагат с определено количество безплатни разрешителни за емисии на въглероден двуокис, които ще намаляват ежегодно – от 70 % през 2013 г. до 0% през 2020 г. спрямо общите емисии.
Средната цена за производство на електрическа енергия в страната е в размер на 65 лв./МВтч. Към тази цена се добавят разходи за мрежови услуги. Като резултат, съгласно Евростат, индустриалните потребители плащат средна цена в размер 107 лв./МВтч (без ДДС, с акциз), а битовите потребители – 123 лв./МВтч (без ДДС). Разликата между двете цени е много по-ниска от стандартните съотношения за ЕС и е показател за продължаващо субсидиране на населението от страна на бизнеса.
Общо за периода до 2020 г. съгласно Прогнозен документ за потенциала на възобновяемата енергия в България, електроенергетиката, произведена от ВЕИ, през 2020 г. се очаква да достигне 7,6 млрд. кВтч. Сравнено с досегашното производство, това означава удвояване на обемите на „зелената” електроенергия.
Прогресът на ВЕИ - технологиите ще доведе до намаляване на инвестиционните разходи за единица мощност и до увеличаване на ефективността на производството. Като резултат се очаква разходите за единица произведена електроенергия от фотоволтаични централи да паднат спрямо настоящите с 50 %, от хидроенергия – с 10 %, от вятър и биомаса – с 6 % към 2020 г.
Цените на емисиите възлизат на 40 лв./тCO2. Разходите на въглищните централи при 40 лв./тCO2 ще нараснат, поради необходимостта да се закупуват разрешителни за емисии. Общият годишен размер на тези допълнителни разходи прогресивно ще расте, както следва: 270 млн.лв. през 2013г., 450 млн.лв. през 2015 г. и 900 млн.лв. през 2020.
От началото на 2013 г. електропроизводствените централи трябва да заплащат за всички емитирани от тях количества CO2. Резултатът ще е еднозначен – драматично увеличаване на цените на електрическа енергия, което нито българското население, нито бизнеса ще могат да понесат.
За да се избегне този сценарии, от БСК предлагат да се започне процедура по искане на дерогация, чрез която да се въведе постепенно увеличаване на плащанията за разрешителни за емисии до 2020 г. Друга ефективна мярка е продажба на излишъка от емисии и използването му за подкрепа на икономиката и енергетиката в прехода им към нисковъглеродно развитие.
Tweet |
|