EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

2,5 млрд. лв. за саниране в Националния план за възстановяване

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

2,5 млрд. лв. за саниране в Националния план за възстановяване

mail06:15 | 07.12.2020прегледи 647 коментарикоментари 0


Малко над 2,5 млрд. лв. са заделените в Националния план за възстановяване и устойчивост средства за подобряване на енергийната ефективност в сградния фонд в страната, разделен на три компонента – жилищни, публични и промишлени сгради.

Това съобщи по време на публична дискусия, посветена на втория стълб от Плана – „Зелена България”, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.

Регионалният министър обясни, че най-голяма част от ресурса – 1,728 млрд. лв., са предназначени за финансиране на енергоспестяващи мерки в многофамилни и еднофамилни жилища. Обновяването им ще бъде изпълнено в съответствие с целите на проекта на Дългосрочната национална стратегия за обновяване на националния сграден фонд до 2050 г. Допустими ще са всички общини в страната, като стремежът е подкрепата да бъде балансирано разпределена на територията и да се създаде синхрон с регионалната политика и инструментите за нейното изпълнение. Ще бъде разработена методология, която да отчита спецификите и да приоритизира нуждите, като ще се определят сградите с най-голяма необходимост от финансиране. Ще се започне с тези, които са били одобрени по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и Оперативна програма „Региони в растеж“, но не са били финансирани до момента.

Вторият компонент включва финансиране на мерки за енергийна ефективност на публични сгради – държавни и общински, които са предназначени за административни дейности и за спортни или културни мероприятия. Над 417 млн. лв. са предвидените за целта средства, като финансирането ще бъде както грантово, така и комбинирано с финансови инструменти. Допустими ще са общините в партньорство със собствениците на сградите. Тук също ще се изготви методология за приоритизирането на сградите за енергийно обновяване, коментира още Аврамова.

Допустими за интервенция по третия компонент ще са малки, средни и големи предприятия на територията на страната. Финансирането за повишаване на енергийната ефективност в тях ще бъде около 282 млн. лв., като ще бъде комбинация от безвъзмездна помощ и финансови инструменти.

Бяха проведени консултации със заинтересовани страни във връзка с подготовката на програмата, каза още Аврамова. И подчерта, че интересът към нея е изключително голям, като участниците в обсъжданията са изразили подкрепа за нуждата от неотложни мерки и подобряване на енергийната ефективност на сградите.

Високите нива на енергийни спестявания в сградния фонд, които могат да бъдат постигнати чрез технически и инженерни решения за намаляване на консумацията на електроенергия, ще доведат до спестяване на финансови средства на собствениците, по-малко произведена електроенергия и по-малко вредни емисии в околната среда. Изпълнението на програмата ще има и икономически ефект за всички участници в инвестиционния процес – проектанти, строители и доставчици на машини, оборудване, строителни материали, консултанти, каза още регионалният министър. Петя Аврамова подчерта, че този компонент от Националния план ще бъде мощен инструмент за икономически растеж.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg