АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
350 млн.лв. харчи българинът за шоколад
Производството на шоколад е огромна индустрия в световен мащаб и е на стойност 50 млрд. долара годишно, като над 50 000 души са включени в работата по производството и дистрибуцията. Шоколадовият пазар в България генерира средно 350 млн. лв. на година. Всеки българин средно е похарчил миналата година 11 лева за шоколад. Това е с един лев повече спрямо 2008 година, когато средната консумация на човек в пари е възлизала на 10 лева, стана ясно на дискусия за вредите и ползите от шоколада. В София хората купуват повече шоколад и шоколадови десерти, докато в провинцията предпочитат вафли и шоколадови бонбони. На софиянци се падат 17% от средствата, дадени за шоколадови продукти. В сравнение с Хърватия у нас се яде три пъти по-малко шоколад. Консумацията на шоколад в България е между 20 и 50 грама на ден на глава от населението, а в Европа е между 30 и 90 грама. В Швейцария се яде средно 9.9 кг. шоколад годишно от един потребител, като това е най-високото потребление за Европа. На второ място е Норвегия с 9.2 кг. годишно на човек. На трето място са французите, които изяждат 4.7 кг. В Италия всеки потребител средно е изял 1.5 кг. шоколад.
В шоколада има над 400 биологично активни вещества, които оказват ефект, върху нашия организъм. Те са с доказана антиоксидантна активност и предпазват клетките от образуваните свободни радикали при ултравиолетово излъчване, при метаболитните процеси, при тютюнопушене, замърсена околна среда и др. Това съобщи д-р Веселка Дулева, зав. секция „Хранене и обществено здраве” в националния център за опазване на общественото здраве .
Наличието на серотонини и теобромин обяснява привързаността на жените към шоколада и склонността им да лекуват депресии или да отбелязват радостни поводи с почерпка от шоколад. Но има изследвания, които сочат, че жени в по-напреднала възраст не бива да консумират твърде много изделия от какао, тъй като се увеличава рискът от остеопороза. Тези изследвания все още не са окончателни, но експерименталните доказват точно това, коментира д-р Дулева.
Активните вещества в шоколада са полифеноли с висок антиоксидантен ефект, но е установено, че в тъмните видове шоколад количеството на антиоксидантите е три пъти по-високо, отколкото в чая, например.
По думите на Дулева има много фактори, които определят положителният ефект при консумацията на шоколад, но трябва да се има предвид, че става въпрос за тъмните видове от изделието, и то в умерени дози.
Благоприятните ефекти не могат да се получат, ако се прекалява с шоколада. Препоръчителната дневна доза при тъмните видове е около 40 г на ден. В шоколада се съдържат още биогенни амини, които имат стимулиращ ефект и ако се консумират в по-големи количества, особено при малки деца, това води до хиперактивност.
В състава на шоколадовото зърно обаче има и вещества с успокояващ ефект, което го балансира.
Съществува европейски регламент с критерии към продукта шоколад, какао и какаови изделия, а в България функционира наредба, в която са разписани изискванията. Разрешено е влагане до 5% на хидрогенизирани мазнини в шоколада у нас, но само 4-5 разновидности на тези мазнини.
Теоброминът също е съставка със стимулиращ ефект, характерен е и при чайовете.
Според д-р Дулева липсата на тъмния шоколад на пазара в предишни години е определила и липсата на култура у потребителите, които сравнително по-рядко го търсят.
Tweet |
|