EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

4 пъти разлика в заплатите на висшисти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

4 пъти разлика в заплатите на висшисти

mail17:09 | 13.11.2015прегледи 1736 коментарикоментари 0


Студентите, завършили "Информатика и компютърни науки" в СУ и "Администрация и управление" в АУБ, са с най-висок среден месечен доход - над 3000 и над 2750 лв. Завършилите същите професионални направления, но в други висши училища, получават по-ниски доходи, като в някои случаи разликата е над четири пъти. Това показват данните от новото, пето издание на рейтинговата система на висшите училища у нас за 2015 г., представено от Министерството на образованието и науката и от консорциума по проекта.
Среден месечен осигурителен доход над 1000 лева получават завършилите 13 професионални направления, сред които "Военно дело", "Информатика и компютърни науки", "Проучване и добив на полезни изкопаеми", "Математика", "Металургия", "Комуникационна и компютърна техника", "Обществено здраве", "Медицина", "Политически науки", "Електротехника, електроника и автоматика", "Енергетика", "Фармация" и "Физически науки".
Данните от рейтинговата система показват, че студентите в първи курс в направленията "Медицина", "Фармация" и "Стоматология" имат най-висок среден успех от дипломата за завършено средно образование - над 5,45. С най-нисък успех от средното образование са първокурсниците в направленията "Животновъдство", "Металургия" и "Материали и материалознание" - под 4,40.
Данните показват също, че през първите пет години след завършването си по-малко от половината (47%) от наетите висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование.

"Бягство" в чужбина
Близо 25% от завършилите висше образование у нас през последните пет години не се осигуряват в страната, сочат данните от рейтинговата система. Голяма част от тези млади хора, след като са завършили в България, са напуснали страната, като близо 30 процента от завършилите медицина у нас са заминали да работят в чужбина, обясни Георги Стойчев - ръководител на консорциума, подготвил проекта с МОН.

Кои си намират най-лесно (най-трудно) работа
Най-ниска безработица - под 1 процент, и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование - над 90 процента, за поредна година се наблюдава сред завършилите професионалните направления "Медицина", "Фармация", "Стоматология" и "Военно дело".
Най-висока е безработицата сред завършилите направленията "Животновъдство" - 6,13 процента, и "История и археология" - 5,57 процента.
Най-ниско е приложението на придобитото висше образование сред завършилите "Туризъм" и "Изобразително изкуство" - под 25 процента.

източник:БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg