АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
4% ръст на покупателната способност у нас
От гледна точка на икономическия растеж членството на България в ЕС е позитивен фактор, като най-важният процес през този период е свързан с притока на външни капитали, последващ ръст на преките инвестиции, повишаване на заетостта и подобряване на социално-икономическите условия в страната.Това отбеляза икономическия министър Емил Караниколов на конференция, посветана на 10 години от членството на страната в ЕС. С изключение на периода на икономическата криза /2009-2013 г./, нарастването на покупателната способност в страната в периода 2007-2015 г. е над средното в ЕС - около 4 на сто годишно, изтъкна министърът. Изводът за развитието на микро- и макроикономическо ниво на България от членството й в ЕС е положителен, но може да се регистрират и още по-добри резултати, изтъкна още министърът и пое ангажимент за работа в тази посока.
------------------------------ От 2013 до 2016 г. коефициентът на безработицата за младежите до 24 години се понижи с 6,8 процентни пункта - от 28,4 процента на 21,6 процента, каза социалният министър Бисер Петков на форум за изпълнението на Европейската гаранция за младежта в България.Той допълни, че около 7300 са регистрираните безработни младежи с право на гаранцията за младежта и броят им непрекъснато намалява. На всеки младеж, регистриран в бюрата по труда, се прави индивидуален план с цел интегриране на пазара на труда. Само през 2016 г. над 40 000 младежи са устроени на първичния пазар на труда, а над 24 хиляди са включени в обучение, субсидирана заетост, чиракуване и стажуване по програми, мерки и схеми, финансирани с национални и европейски средства. Във всяко бюро по труда работят трудови посредници, квалифицирани за работа по Европейската гаранция за младежта, допълни министърът.
По думите на Бисер Петков доброто образование, съобразено с изискванията на пазара на труда, гарантира заетост, и реформата в образователната система за превенция на ранното отпадане вече дава резултат. Министърът изрази удовлетвореност, че в съобщението на ЕК за изпълнението на младежката гаранция България е в групата на страните с ускорени реформи.
Според него основните предизвикателства остават работата с неактивните младежи - тези, които нито учат, нито работят и не са регистрирани в бюрата по труда. За последните три години коефициентът на тази група намаля с 3,4 процентни пункта, до 18,3 процента, но предстои много работа, допълни Петков.
Tweet |
|