EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

4,19% спад в производството на мебели

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

4,19% спад в производството на мебели

mail08:56 | 25.11.2024прегледи 361 коментарикоментари 0


Производство на мебели (в това число и матраци) в България бележи лек спад от 4,19 на сто през 2023 г. спрямо 2022 г. Общото производство на мебели (без матраци) в страната за 2023 г. е било на стойност от 556 млн. долара, докато през  2022 г. - 585 млн. долара. Това каза проф. д-р Васил Живков, председател на Управителния съвет на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), по време на двудневна конференция в Боровец, на която организацията връчи годишните си награди.

Миналата година за година за мебелния бранш в света беше малко по-лоша. Все пак, само 4,5 процента спад, 4,19 на сто беше спадът на българската мебелна индустрия, посочи председателят на Камарата и изтъкна, че страната е в рамките на тенденциите, които отразяват световното мебелно производство.

В областта на дървесината проф. Живков открои ролята на еврорегламента, свързан с намаляването на обезлесяването на горите, който по думите му ще промени в доста голяма степен операторите на дървесина и последващите оператори, които имат дървесни продукти в своята гама от изделия. Много съм обнадежден от решението на Европейската комисия и което трябва да се гласува от Европейския парламент, за едногодишно отлагане на влизане на този регламент в сила, защото засега има много неясноти по него, посочи председателят на Камарата. Той изрази увереност, че Министерството на земеделието и храните работи усилено по това да подготви цялата база информация, която да помогне на всички по веригата по отношение на решенията за отговор на този европейски регламент.

Производството на мебели в света възлиза на около 472 милиарда долара. Китай продължава да е безспорен лидер, но не може да възстанови нивата от 2021 и 2022 г., каза председателят на Камарата. Той отбеляза, че за първи път от 10 години насам Виетнам бележи сериозен спад, за сметка на това Индия настъпва сериозно в този сегмент. Германия е една от малкото държави, които запазват нивата си на производство от 2014 до 2023 г.

Европейската мебелна промишленост се състои предимно от малки и средни предприятия, каза председателят на Камарата. В сектора работят близо 1 милион служители, разпределени в 135 000 предприятия. Европейските производители на мебели играят ключова роля на пазара на мебели от висок клас, където Европа се откроява като световен лидер. С над 110 милиарда евро европейския пазар е една четвърт от световния пазар на мебели. Най-големите пазари са Германия, Обединеното кралство, Франция и Италия, които се нареждат и сред 10-те най-големи пазара на мебели в света.

Значителна част от настоящото търсене в Европа се задоволява от производство в Европейския съюз, което съставлява 80 на сто от общото потребление на мебели, докато останала част се осигурява чрез внос от други държави. След двете пандемични години с изключителен пазарен растеж, през 2023 г. търсенето на мебели се свива. Това е тенденция, която ясно се открои още от началото на 23-та година, изтъкна председателят на Камарата и допълни, че през 2024 г. се очаква този спад да продължи, но в сравнително малки граници. За 2025 г засега прогнозите са за ръст и в световен, и в европейски мащаби.

Топ 10 държави производители в Европа са Италия, Германия, Полша, Великобритания, Франция, Турция, Испания, Нидерландия, Дания и Литва.  Турция е новият европейски тигър в мебелната индустрия с ясна стратегия, с помощи от страна на държавата, които целят мебелната индустрия на страната да стане една от водещите в Европа, каза председателят на Камарата. Румъния също е с много добри позиции, допълни той.

Производството на кухненско обзавеждане в Европа е на стойност над 20 милиарда долара, съобщи председателят на камарата. По-голямата част от износа на кухненско обзавеждане е предназначена за вътрешния пазар, а останалата част главно за Северна Америка, Азиатско-Тихоокеанския регион и Близкия изток. Секторът на кухненското обзавеждане в Европа реорганизира производствените си мощности, инвестициите в иновации и машини се увеличават значително, както и средствата, отделени за възобновяема енергия и устойчивост. Балансът между внос и износ в сектор "Кухненска мебел" за Европа е положителен. Председателят на Камарата посочи, че кухнята става все по-модерна и "умна". В областта на дизайна продължава тенденцията към все по-голямо интегриране на различни уреди и технологии в кухненската мебел.

Групата на "тапицирани мебели" е със 17 процента дял в световния пазар, което е повече от кухненските и офис мебелите. Ръстът, който беше отбелязан през 2021 г. и 2022 г., доведе до лек спад през 2023 г. по отношение на потреблението, като най-бързо развиващ се е Азиатско-Тихоокеанският регион. Сред Топ 10 производители в света са САЩ, Китай, Италия, Полша, Германия, Дания, Великобритания, Франция Турция. Все още България не е на тази карта, но има шанс, каза председателят на Камарата.

Периода след пандемията от КОВИД-19 върна пазара на матраци към стойности от 2019 г., като се очаква ръст на пазара през 2025 г. – основно в Азия, докато в САЩ и Европа ръстът ще е под средния в света. Азия и Северна Америка потребяват 70 процента от произведените в света матраци, а като държави най-големите производители на матраци са САЩ, следвани от Китай. Високият клас матраци е по-слабо засегнат от инфлацията и има потенциал за растеж, посочи председателят на Камарата. Електронната търговия в този сегмент възлиза на приблизително 15 милиарда щатски долара и в момента представлява 23 на сто от общия световен пазар на матраци. Северна Америка остава най-големият пазар на матраци, продавани онлайн, следвана от Азиатско-Тихоокеанския регион. Сред  Топ 10 държави - производители на матраци в света са Китай, САЩ, Индия, Германия.

През последните години градинските мебели са един от най-бързо развиващите се отрасли, основно заради ковид кризата и бягството на хората от апартаментите към вилите и курортите, посочи председателят на Камарата. Пазарът на мебели за външно обзавеждане в Европа възлиза на около 3 милиарда щатски долар, като през 2023 година намалява с 5 на сто спрямо 2022 г.

В световен мащаб бумът на потребление на мебели беше 2021 година, оттогава трайно се наблюдава спад – по-малко от 10 процента, каза председателят на Камарата.  В Топ 5 държави в света по потребление на мебелите на глава от населението (колко един жител инвестира в мебели) на първо място е Канада – 324 долара, Германия – 283 долара, САЩ – 279 долара,. Великобритания – 234 долара, Франция – 207 долара, а в България – 49 долара.

Най-големите износители на мебели в света са Китай - 65 милиарда долара, Виетнам - 15,5 милиарда дола, Полша - 14 милиарда долара, Италия – 13 млрд. долара, Германия - 12,8 милиарда долара. Председателят на Камарата акцентира върху Камбоджа, която през 2014 година е изнасяла мебели за 1 милион долара, а през 2023 година - за 369 милиона долара. Ако това не е изстрелване с ракета, поправете ме. Освен това, тази страна с 3 пъти по-малък брутен вътрешен продукт от България, а на глава от населението той е 8 пъти по-малък, а в световната класация се нарежда веднага след България по износ и е на 40-то място, каза председателят на Камарата.

Износът на мебели на България е в размер на 534 милиона долара, а на Гърция – 220 млн. долара, на Република Северна Македония – 370 млн. долара. Председателят на камарата уточни, че става дума не само за износ на собствено производство, в стойностите има и реекспорт.

Вносът на мебели в България възлиза на 434 милиона долара, в Гърция - 580 милиона долара, в Република Северна Македония – 110 млн. долара. За Албания страната ни е в топ 4 държави и сме втори по внос на мебели. За съжаление, вносът в Албания е незначителен – 48 милиона долара, коментира председателят на Камарата.

България в света по производство, износ, внос и потребление на мебели се нарежда на съответно на 53, 39, 50, 62 място. По производство в Европа сме на 23 място, по износ сме на 24, по внос - 24, а по потребление - на 23.

Почти са равни са обемите на потребление на мебели в България през 2023 и 2022 г.

Основният внос на мебели у нас е от Китай, Турция, Полша, Германия, Румъния, Италия, Украйна, Сърбия, Австрия и Виетнам. Основният ни износ през 2023 г. е за Румъния, Гърция, Полша, Франция, Чехия, Германия, Италия, Нидерландия, Сърбия, Великобритания.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg