EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

4,7 млн. лв. за исторически и природни обекти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

4,7 млн. лв. за исторически и природни обекти

mail16:54 | 22.04.2025прегледи 89 коментарикоментари 0


Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната, нови музейни експозиции, въжен парк с над 45 елемента и мултимедийна приказка, показваща тънкостите за изработването на Чипровски килим. Това са част от най-новите туристически атракции в Северозападна България, реализирани с инвестиции по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България - Сърбия, съобщиха от Министерството.

Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. С инициативите десетки познати и непознати места в пограничните области са превърнати в туристически дестинации с възстановени обекти и обновена инфраструктура, които целят развитието на целия регион. 

Възстановената раннохристиянска базилика "Кастра ад Монтенезиум", разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура и хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта "Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион" е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот - Монтана.

С над 560 000 лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта "Здраве и приключения сред природата". По него са реализирани и две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.

Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец по проекта "Културно наследство и история за устойчив туризъм". Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата "Св. Параскева". То е пример за типичната за времето архитектура, културен и образователен център. В сградата има музейна експозиция, а посетителите имат възможност да се докоснат до условията на обучение през 19-и век в България.

Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски. Експозиция показва и дейността на Тайния революционен комитет "Хасан Касан", един от най-важните революционни комитети през 1870-1872 г. В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата "Св. Богородица" в село Осиковица, както и античната крепост "Боровец" на връх Голям Боровец. Извършени са консервация и експониране на важните сектори и разкрити структури на крепостта - вход, кули, стени, сгради, улична мрежа и пещи за топене на метал. Изградена е достъпна среда до обекта.

Единственият по рода си Музей на сурвакарските маски е изграден по програмата в село Кошарево, община Брезник по проект на Областна администрация Перник с финансиране от над 630 000 лв. "Къщата на маските" е уникален музей, посветен на древната традиция на кукерския обичай "Сурва". Музеят е разположен в автентична възрожденска сграда, паметник на културата, построена през 1870 г. В музея се намират сурвакарски маски и костюми, изработени от местни майстори. Създадени са и работилници, където всеки посетител може сам да се опита да изработи собствена маска.

С финансиране по програмата Община Земен създава нови условия за туризъм по проекта "Културен маршрут Земен – Пещера – Орешковац". По него е реконструирана пътеката, водеща към Пещерския манастир, създаден през XI век. Изградени са и допълнителни туристически обекти, монтирани са дървени пейки, беседки, навеси и други. По проекта са изградени и два туристически информационни центъра. Единият е в село Дивля, в къщата на великия български художник Владимир Димитров - Майстора, който е живял и рисувал там. Другият е в с. Елов дол и запознава с традициите на кукерите.

С близо 820 000 лв. Община Белоградчик реализира проекта "Магура - културен и природен туризъм без граници". Чрез него е подобрен достъпът и качеството на престоя за всички посетители в една от най-забележителните пещери в България - Магурата. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, тя става още по-популярен обект. В рамките на проекта в пещерата е направена реконструкция на инфраструктурата и внедряване на новаторски технологични решения. Подобрени са осветлението и достъпът до различни части на пещерата, като е създадена система за холограмно представяне на природните ѝ особености и история, което позволява на посетителите да се запознаят със забележителностите по нов и иновативен начин.

Община Ботевград също обогатява възможностите си за туризъм. По проект "Ботевград – дигитален културен коридор" е реставрирана Часовниковата кула, създаден е музей на открито и информационен център. Чрез тях се съчетават историята с технологиите, които превръщат културното наследство в достъпно и интерактивно преживяване.

Сред атрактивните проекти в Северозапада е и "Приказката на килима: Създаване и първоначално маркетиране на нов трансграничен туристически продукт, свързващ районите на Пирот и Чипровци чрез техните споделени килимарски традиции", реализиран от Международно висше бизнес училище, Исторически музей - Чипровци и Музей на понишавието в Пирот. С финансиране от над 190 000 лв. музеят в Чипровци предлага преживяване в света на традиционното килимарско изкуство. Посетителите могат да се потопят в дълбоката история на занаята, който има многовековни корени и продължава да очарова със своите тънкости и магия, признати от ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство. В музея туристите може да разгледат традиционната работилница, където се изработват килими по старинни техники, като същевременно имат възможност да се насладят на интерактивни експозиции. Създадена е "Приказката на килима" – мултимедийна презентация, която разказва историята на този занаят и тънкостите на килимарската традиция. Чрез демонстрации и интерактивни технологии посетителите могат да се запознаят с процеса на създаване на килим, както и да се потопят в древните техники и символика на всяко тъкано изделие. А на https://carpettale.eu/ може да бъде "чута" приказката за килима.

Вчера от Министерството съобщиха, че малки и средни предприятия могат да получат над 5 млн. евро за иновации по трансграничната програма със Сърбия. За разширяване на капацитета, внедряване на нови технологии и подобряване на конкурентоспособността микро, малки и средни предприятия ще могат да разчитат на общ грант за проект от 200 000 до 400 000 евро, а индивидуалната подкрепа за партньор ще е между 50 000 и 200 000 евро. Проектите по Поканата, подкрепяща иновациите, устойчивия растеж и интернационализацията на бизнеса, се подават до 11 юни 2025 г. 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7163