АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
4,7 млрд. лв. за "Региони в растеж" 2014-2020



България ще иска в следващия програмен период да получи по оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г." 4,7 млрд. лв., каза регионалният министър Лиляна Павлова в лекция на тема "Интелигентни и устойчиви градове", оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г.", в рамките на дискусия "Лицето на твоя град". В този програмен период за тази цел бяха заделени 3 млрд. лв., посочи Павлова. Основен приоритет в бъдеще ще са осемте големи града в страната, както и други по-големи населени места - общо 67. Най-важният приоритет - с 62% от бюджета на програмата, ще бъде градското развитие - енергийна ефективност, градски транспорт, паркове и въобще цялостна инфраструктура. До края на юли общините трябва да са готови с проекти за градско развитие, за да може да ги одобрим и от началото на 2014 г. да бъдат изпълнявани, каза министърът.
Приоритети и финансиране на Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г.
Какво бе направено по оперативната програма до момента?
304 са приключените проекти, а 470 ремонтираните или реконструирани сгради на образователна, социална и културна инфраструктура. Рехабилитираните или реконструирани пътища са с обща дължина 467 км. Изградените/рехабилитирани пешеходни зони, велоалеи, тротоари представляват над 465 хил. кв.м. Осигурените паркоместа в близост до възловите транспортни точки на периферните градски зони са 1 797 на брой. Подобрена паркова среда, озеленени площи, детски площадки – над 2 млн. кв.м.
За кого се прави?
Населението, облагодетелствано от укрепване на свлачища е над 607 хил. души, 2,1 млн. души се радват и ползват обновената градска среда. Населението, повлияно от обновените сгради на образователна, социална и културна инфраструктура представлява над 1,6 млн. души, а общият брой посетители на сградите на държавна културна инфраструктура, обновена по оперативната програма, е над 713 хил. посетители.
Сред научените уроци се открояват: необходимостта от готови проектни предложения още в началото на 2014 г., възможността за електронно подаване на документите, координация между кохезионната политика и политиката за развитие на селското стопанство.
Tweet |
|