АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
5 млн. туристи за "Летен сезон" 2023
"Летен сезон 2023" се очаква да бъде по-силен спрямо прогнозите на Министерството на туризма, коментира на кръгла маса "Пътуване, почивка, потребители", Мая Никовска, директор на дирекция "Туристическа политика" в Министерството на туризма.
"Прогнозата ни беше да надхвърлим 4,5 милиона туристически регистрации за периода от юни до септември тази година. Имаме всички основания да считаме, че с данните за септември те ще се окажат над прогнозните", обяви Никовска.
"За по-краткия период от юни до август регистрациите са 3,957 милиона. Отчетен е ръст на туристите с 8,6 на сто спрямо юни - август 2022 г., а в сравнение със силния сезон на 2019-а ръстът е от 4,3 процента", допълни тя.
Мая Никовска информира, че има редица пазари, които вече надхвърлиха предпандемичните си нива, постигнати през силната за българския туризъм 2019 година. Има и втора категория от пазари, които са на крачка от връщането си на предпандемичните равнища. Но има и трета категория, в която попадат ключови за българския туризъм пазари преди ковид пандемията, намиращи се наполовина или малко над средата по пътя им на възстановяване.
Данни за трите категории пазари, като сравнението е на база данните за периода юни-август 2023 година спрямо същия период на 2019-а.
В първата група, при които ситуацията се развива успешно и вече е преминато предпандемичното равнище, влизат вътрешният пазар (27,1 процента), Румъния (51,2 на сто), Сърбия (21,6 процента), Чехия (16,8 процента), Турция (15,5 на сто), САЩ (9 процента), Словакия (8,1 процента), Швеция (7,6 процента).
Следващата категория се състои от пазарите, на които има сериозен напредък и възстановяването на туристопотока е около или над 90 на сто до предпандемичното равнище: Полша (97,7 процента равнище на възстановяване), Унгария (95 на сто), Израел (94 процента), Литва (93 на сто), Нидерландия (89 процента).
Третата група са пазари, на които има напредък, но резултатите са значително по-ниски от преди 2020-а. Това са Германия (53,7 на сто равнище на възстановяване), Великобритания (65 на сто), Норвегия (84 процента), Испания (69 процента), Италия (76 на сто), Гърция (76 на сто), Австрия (66 процента).
МТ даде данни от актуално проучване за промяната в нагласите на туристите. По думите ѝ потребителите имат все по-голяма нужда от почивка, като безопасността за тях придобива все по-голямо значение. Освен това те се насочват към обогатяващи преживявания, важни са качеството на предоставяните услуги и на обслужването. Все по-съществени стават и модерните канали и способи за достъп до информация.
На базата на тези данни от туристическото министерство виждат ясно очертала се положителна тенденция, за която заслуга имат както държавните институции, така и самите икономически субекти и организации в бранша.
Tweet |
|