АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
50 000 българи са обучени от НАПОО
Информирането на гражданите за възможностите за обучение по професия след завършване на образованието им, както и мерките за осигуряване на качество в лицензираните центрове за професионално обучение ще допринесат за по-активно участие, коментира Марияна Павлова, председател на НАПОО /Национална агенция за професионално образование и обучение.
Повече от 50 000 българи са преминали през курсове за квалификация и преквалификация от началото на годината до средата на октомври тази година. Националната агенция за професионално образование и обучение отчита, че за 2021 г. броят на обучените лица е нараснал с около пет хиляди в сравнение със същия период на миналата година.
Запазва се интересът към обучение за монтьори на транспортна и на подемно-транспортна техника (над 11000 лица), програмисти (около 4000 лица). Два пъти по-голям е броят на обучаващите се за компютърната анимация (630 лица). Съществено се увеличава броят на обучаващите се в селското стопанство – повече от 3500 българи се обучават за фермери и техник-растениевъди (растителна защита и агрохимия), агроеколози, работници по овцевъдство и козевъдство, полевъдство, селекция и семепроизводство и др. 130 лица са обучени по професия Техник по железопътна техника - локомотиви и вагони (три пъти повече в сравнение със същия период за м.г.). Продължава да е голям броят на участниците в кратките курсове за охранители.
България е на предпоследно място по участие на гражданите в дейностите за учене през целия живот, които включват и професионалното обучение. Средният процент по този показател на ЕС е 11,3 %, а за страната ни – едва 2 на сто. Запазването на тенденцията относно общия брой обучени лица в ЦПО за 2021 г. показва, че едва ли може да се очаква съществено повишение на участието на българите като цяло в учебни дейности.
Проучване на НАПОО, проведено в периода юли – септември 2021 г. показва, че лицензираните центрове за професионално обучение и работодателите определят степента на реализация на обучените лица на пазара на труда като най-важен критерий за оценка на качеството на предоставяните обучения. 58% от центровете за професионално обучение (ЦПО) успяват да проследят реализацията на над 50% от завършилите при тях обучение. Най-голяма трудност срещат ЦПО при проучване на удовлетвореността на работодателите, наели обучените лица.
За да се подобрят качеството и публичността на услугите за професионално обучение, НАПОО планира да проведе кампания за отличаване на добрите практики в ЦПО, за да се мултиплицират и ползват от повече центрове за обучение. В рамките на проекта „Качество и ефективност на професионалното обучение“ НАПОО ще създаде инструменти, с които да улесни гражданите в избора на подходяща за тях професия, както и за идентифициране на обучаващи центрове, показали добро качество (според резултатите на изпитите, процента завършили, които са намерили работа и др.). В рамките на проекта се планира и надграждане на информационната система на НАПОО, което да доведе до ефективно планиране на финансови механизми за професионална квалификация на заети и безработни лица. Новите модули в информационната система ще подпомогнат както НАПОО в процеса на контрол на центровете за професионално обучение, така и самите центрове в процеса на документиране на проведеното обучение.
Tweet |
|