АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
6% потребление на незаконни цигари
Положителната тенденция за намаление на средното ниво на потребление на незаконни цигари в страната продължава. Данните за 3-то тримесечие на 2017 г. бяха представени на работна среща, превърнала се вече в обичайна практика, на петте компании от „Инициативата срещу незаконната търговия“* и представители на правителството и правоприлагащите органи. Резултатите от проучването, което измерва нивата на незаконна търговия чрез събиране на празни кутии от улици и достъпни публични места, бяха представени пред министър-председателя Бойко Борисов, министъра на финансите Владислав Горанов, министъра на вътрешните работи Валентин Радев, Главния прокурор Сотир Цацаров, директора на Агенция „Митници“ Георги Костов, Главния секретар на МВР Младен Маринов и представители на структурите на държавните институции, ангажирани с противодействие на контрабандата.
През 3-то тримесечие на 2017 г. делът на потреблението на цигари без български акцизен бандерол е на рекордно ниско ниво от 6%, което е понижение с един процентен пункт спрямо 2-то тримесечие на 2017 г. и с почти два процентни пункта по-малко от 4-то тримесечие на 2016 г., когато резултатите сочеха 7,8% дял на незаконната търговия с цигари.
Резултатите от изследването по градове показва, че делът на потребление на цигари, непредназначени за българския пазар в някои от населените места намалява, но въпреки това, нивото остава значително над средното за страната в следните градове:
В други градове в страната, данните показват спад, като рекордьорът в тази вълна е Свиленград с 8% за 3-то тримесечие на 2017 г. спрямо 44% за 2-то тримесечие на 2017 г. За първи път откакто се провежда изследването в България Свиленград отбелязва резултат под 10%, като през годините от 2011 г. насам е достигал и нива над 80%.
В някои градове нивото на потребление на цигари е традиционно по-ниско от средното за страната, а в други намалява значително:
Компаниите от тютюневата индустрия подчертаха, че 1/3 от цигарите, непредназначени за местния пазар, са т.нар. „illicit whites“ – марки, които са създадени с цел единствено да се продават незаконно и нямат аналог на легалния пазар. За поредна година данните посочват, че този тип незаконни продукти, остават сериозен проблем, предвид бързото разпространение и постоянната смяна на марките, които се предлагат на нелегалния пазар.
Компаниите, участващи в проучването, изразиха за пореден път удовлетворение от работата и усилията на държавните институции към проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия. Най-важните фактори за тях са приоритетът на темата за правителството, проявената политическа воля и интерес на най-високо ниво, както и общата работа на институциите и компаниите от Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари, която води до положителни резултати.
Въпреки добрите постижения, бизнесът и правителството споделиха общо виждане, че има потенциал за ръст на законния пазар и оптимизиране на приходите от акциз.
Премиерът Бойко Борисов отбеляза, че проучването на незаконната търговия с цигари чрез събиране и анализ на празни опаковки дава най-обективни и точни данни за реалните резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Премиерът посочи, че в България се полагат огромни усилия, които дават отлични резултати, и в сравнение с други страни в ЕС, в които нивата на контрабанда остават високи, страната ни отбелязва огромен напредък. Бойко Борисов допълни, че положителната тенденция е трайна, а не е моментно състояние, в резултат на което и приходите в бюджета бележат нарастване. Той допълни още, че ключов момент за добрите резултати е било създаването на междуведомствения Координационен център за противодействие с контрабандата, с което България може да послужи за пример на останалите европейски държави. Премиерът посочи, че данните от изследването за други страни от ЕС показват, че несъбраните приходи в резултат на незаконна търговия от общия европейски бюджет достигат до над 100 млрд. евро.
Главният Прокурор, Сотир Цацаров, отбеляза на първо място плюсовете в проучването, а именно това, че 6% ниво на незаконната търговия е най-ниското, измервано до сега. Но едновременно с това, тези резултати не бива да са успокоителни, тъй като по места има маржове, които са високи, като Хасково, Велико Търново, Пазарджик. Той допълни, че болшинството от марките цигари и компаниите, притежаващи съответните търговски марки, остават едни и същи. Подчерта още, че усилията на Прокуратурата, МВР и ДАНС са насочени не само към предотвратяване на контрабандата с цигари, но и към борбата с други форми на организираната престъпност, като трафик на наркотични вещества, оръжия и други. В заключение, Главният Прокурор отбеляза ключовото значение на консултациите с индустрията по законодателни инициативи и подчерта, че удовлетворителните резултати не могат да бъдат постигнати без силното партньорството между институциите и икономическите оператори, които са заинтересовани да работят на светло.
Министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че е рано за нарастване на минималните акцизни ставка и България ще поддържа тази политика в рамките на ЕС. Той заяви, че в национален аспект не се предвижда да се прилагат по-високи от минималните установени ставки в ЕС и в тригодишната перспектива на фискалната рамка до 2021 г. не се планира промяна на акцизите. Министърът допълни, че номиналните ръстове, които се отчитат от приходите от акциз са удовлетворителни и изрази благодарност за сътрудничеството на бизнеса с Агенция „Митници“, както и за оказваната логистична подкрепа., която се възвръща многократно и извършената работа е удовлетворителна и за двете страни.
Валентин Радев, министър на вътрешните работи, подчерта че един от акцентите в работата на МВР е противодействието на контрабандата на цигари и тютюневи изделия. Съществен принос има Междуведомственият център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари, който от 2015 година ефективно осъществява оперативно взаимодействие между структурите на МВР, ДАНС, Агенция „Митници“ , НАП и ИД „Автомобилна администрация“. Засилва се капацитетът на нашите органи“, допълни още министърът. В подкрепа на това министър Радев припомни, че през изминалата година са проведени 43 специализирани тематични операции. Структурите на МВР и други държавни контролни органи са извършили 1154 проверки на обекти. Той коментира, че само през септември 2017 година, съвместно със Специализираната прокуратура са иззети 915 мастербокса цигари. Задържани са 9 лица, повдигнати са обвинения на петима. Това е само един пример от 2017 година“. „През миналата година са иззети 50 млн. къса цигари и над 48 тона нарязан тютюн. Предотвратени са щети са близо 16 млн. лева. Така работи държавата - регулярно, методично и резултатно“, заяви вътрешният министър.
------------------------
*“Инициативата за борба с незаконната търговия“ стартира през 2010 г. В нея участват Бритиш Американ Табако ЕООД, Булгартабак Холдинг АД, Джапан Табако Интернешънъл България ЕООД, Импириъл Табако България ЕООД и Филип Морис България ЕООД , като нейна основна цел е да подпомага правоприлагащите органи в България в борбата срещу незаконната търговия с цигари чрез обмен на данни и други дейности.
Проучването се възлага на независима изследователска агенция от 5-те тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари” и се осъществява ежегодно за последните 10 години по метода на анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 20 големи града на страната с над 47% от населението в България. В допълнение, незаконното потребление се измерва и в някои по-малки градове, резултатите за които също се представят отделно за всеки от тях. В резултат на диалога между компаниите, Министерството на финансите и Агенция Митници се планират и допълнителни съвместни инициативи, свързани с борбата с незаконната търговия с тютюневи изделия.
Tweet |
|