АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
600 млн. работни места заради свърх население
Стотици милиони нови работни места ще бъдат необходими, за да се отговори на нарастването на населението до 2020 година, съобщи Световната банка в доклад, цитиран от ДПА. Тъй като броят на населението в Азия и Африка южно от Сахара скача, работните места ще трябва да се увеличат с 600 милиона над равнището от 2005 година, се посочва в разпространения доклад.
Световната икономическа криза е пречка за постигане на тази цел, тъй като около 200 милиона души остават без работа, включително 75 милиона на възраст под 25 години.
Създаването на работни места може да помогне на правителствата да подобрят съдбата на гражданите си, но някои видове работа имат по-голямо въздействие, когато става дума да се помогне на обществото, за да се придвижи напред, отбелязва Ройтерс, цитирайки доклада на Световната банка. Институцията предупреждава, че само икономическият растеж не може да създаде работни места, които да подобрят живота на хората и да намалят конфликтите, в противовес на общоприетото схващане.
Значение има не само броят на работните места, но и какво правят хората, отбеляза Мартин Рама, ръководител на годишния Доклад за световното развитие на Световната банка. Като пример Рама посочи Мозамбик, където бумът в сектора на суровините доведе до един от най-големия икономически растеж в района южно от Сахара. Над 80 процента от гражданите на страната обаче работят в селското стопанство, където равнището на бедност остава високо.Световната банка изтъква, че най-значимите ползи за развитието могат да дойдат от работни места, които не само са източници на доходи за населението, но също така подпомагат по-доброто функциониране на градовете, създават връзки със световните пазари, опазват околната среда, поощряват дейността на гражданското общество и намаляват бедността, отбелязва ДПА. Според Световната банка рецептата за растежа на работните места зависи от специфичните проблеми на всяка страна, а политиката на заетостта не винаги е най-добрият начин да се помогне, особено като се има предвид, че 90% от всички работни места в развиващия се свят се създават от частния сектор, допълва Ройтерс.
Tweet |
|