EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

61% одобряват забраната за тютюнопушене

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

61% одобряват забраната за тютюнопушене

mail12:30 | 05.02.2013прегледи 725 коментарикоментари 0


През януари 2013 г. одобрение към въведената преди шест месеца забрана за пушене на обществени места изразяват 61% от интервюираните, а неодобрение – 39%. Това сочат резултатите от национално представително проучване, направено в периода 16 - 20 януари 2013 г. от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) за нагласите към забраната за пушене на обществени места, съобщава Фокус.
По-често подкрепят забраната жените, хората на възраст над 59 години (76% от тях), високо образованите, заможните и живеещите в селата. Против забраната по-често са мъжете, хората на възраст между 40 и 49 години и жителите на малките градове. Високи стойности на одобрение към забраната регистрираме сред хората, които никога на са пушили (86%), както и сред бившите пушачи (75%). Дори пушачите не се противопоставят единно на забраната – две трети от тях я отхвърлят, но една трета я подкрепят.
Като цяло по-голяма част от участвалите в изследването (58%) са непушачи – хора, които никога не са пушили и които са отказали цигарите. 3% от респондентите посочват, че са спрели цигарите след въвеждането на забраната за пушене на закрити обществени места. Няма промяна в тези дялове в сравнение с регистрираните през декември 2012 г.

В настоящото проучване 42% от интервюираните заявяват, че пушат. По-често пушат мъжете, хората на възраст до 49 години, респондентите със средно образование и живеещите в София, както и тези със средни и по-ниски доходи.
Данните показват, че сред симпатизантите на всички основни политически сили одобрението към забраната на тютюнопушенето на закрити обществени места е по-висок дял от неодобрението. Сред симпатизантите на ГЕРБ този дял е 64%, сред поддръжниците на БСП – 72%, сред избирателите на ДПС – 62%, сред подкрепящите „България на гражданите“ – 57%. Видно е, че забраната за тютюнопушене на закрити обществени места не може да се използва пряко за партийни и предизборни цели, защото няма зависимост между личните мнения на респондентите по въпроса и заявените от тях политически предпочитания.

 


 


Тагове: пушене, забрана
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg