EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

7-ми месец световните цени нагоре

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

7-ми месец световните цени нагоре

mail14:40 | 03.02.2011прегледи 720 коментарикоментари 0


Световните цени на храните вероятно ще продължат да се покачват, прогнозира днес Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), цитирана от Reuters.
Прогнозата на ФАО дойде, след като организацията обяви, че индексът й, измерващ цените на храните, е скочил до рекордно равнище през януари."Новите данни ясно показват, че тласъкът на световните цени на храните нагоре не отслабва. Тези високи цени вероятно ще се задържат и през идните месеци", се посочва в съобщение на икономиста и експерт по зърното към ФАО Абдолреза Абасян. Поскъпването на хранителните продукти е водещо опасение най-вече за страните с ниски доходи и недостиг на храна, които могат да изпитат затруднения при финансиране на вноса, както и за бедните домакинства, харчещи голям дял от доходите си за храна, отбелязва Абасян. Данни, публикувани малко по-рано днес, показаха, че световните цени на храните са се повишили и през януари, като ценовият индекс на ФАО бележи ново рекордно високо равнище над отчетеното през 2008 година, когато поскъпването на хранителните продукти предизвика размирици в няколко държави.
Повишаващ се за седми пореден месец, индексът в номинално изражение е на исторически максимум, откакто през 1990 година започва да се води статистика по този показател, и превишава предишния рекорд от 224,1 пункта, отчетен през юни 2008 година - по време на кризата с храните от 2007/08 година.
За миналия месец средната стойност на индекса, измерващ месечните ценови промени за кошницата от зърнени култури, маслодайни семена, млечни продукти, месо и захар, е 230,7 пункта- повишение спрямо 223,1 пункта за декември.
Поскъпването на храните отново е в центъра на общественото внимание, след като то стимулира протестите, свалили туниския президент през януари. Инфлацията при храните е и сред основните причини за размириците в Египет и Йордания, засилващи
спекулациите, че останалите страни в региона ще осигурят зърнени запаси, за да успокоят населението, отбелязва Reuters. Тежката суша в черноморския регион миналата година, проливните дъждове в Австралия и сухото време в Аржентина, както и очакването за растеж на търсенето след протестите в Северна Африка и Близкия изток допринесоха за поскъпване на зърното до неколкогодишни максимуми.
Индексът на ФАО, измерващ цените на захарта, е отбелязал рекорден максимум от 420,2 пункта през януари спрямо 398,4 пункта през декември.
Индексът на цените на зърнените култури, включващ цените на основни хранителни продукти като пшеница, ориз, царевица, се е покачил до средно равнище от 244,8 пункта за януари - най-високата стойност от юли 2008 година, но под максимума от април 2008 година. Индексът, проследяващ цените на маслодайните култури също е скочил - от 263 пункта през декември до 277,7 пункта през януари, приближавайки рекордното си равнище от юни 2008 година.

 

 


Тагове: цени, индекс, храни
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg