EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

7 неща, които Goldman Sachs може да направи с парите си

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

7 неща, които Goldman Sachs може да направи с парите си

mail21:08 | 14.10.2009прегледи 916 коментарикоментари 0


Изпълнителният директор на Goldman Sachs, Лойд Бланкфейн, получава множество нежелани съвети за това какво да направи с парите, които се очаква банката да реализира през третото тримесечие на годината. Причината за тези съвети са да насочат банкера в правилна посока, вместо да задели парите за тлъсти бонуси в края на годината.
Според някои хора Goldman трябва да покаже, че е част от добрите американски граждани и да се отдаде на благотворителност. Според други фирмата трябва да си стои спокойно на дивана, без да предприема каквото и да е действие и така да подкрепи резервите си.
Матю Голдстейн, който поддържа рубрика в Reuters,  има своите предложения за това какво да прави трезорът с парите си.
 Най-добрият начин да се справят с прекомерни бонуси на  Wall Street  е федералното правителство да наложи данък върху на някои от по-рисковите сделки и доходоносни търговски стратегии, използвани от инвестиционни банки, смята Голдстейн. Макар да имаше подобно обсъждане преди време в Capitol Hill, вземането на каквото и да е решение за момента е далеч. Така че няма пречка Goldman да генерира приходите и да задели към $23 млрд. за бонуси. Затова и журналистът на Reuters извежда 7 неща, които банката може да направи с парите си:
1.    Увеличаване на дивидентите. В момента Goldman плаща по 35 цента на акция на своите акционери. Това не е толкова мижаво, след като някои банки съкратиха изцяло изплащането на дивиденти. Но увеличаването на изплащания дивидент ще бъде един вид възнаграждаване за акционерите, които са преминали през тежките времена на кризата заедно с фирмата. Акционерите преди служителите.
2.    Обратно изкупуване на акции. Ако Goldman не иска да увеличи размерът на дивидентите, то може да подкрепи акционерите с обратно изкупуване на свои акции.
3.    Банката да създаде т.нар. cleantech fund. Идеята Goldman да се занимава с благотворителност е интригуваща, но малко неясна. Затова американският трезор може да създаде инвестиционен фонд, с който да осигури капитал за създаването на енергийно чисти проекти САЩ. И компанията няма да печели нищо, освен, че името й ще присъства в списъка на спонсорите.
4.    Да върне парите на AIG. Да, да, всички ще чуем, че парите на стойност $13 млрд. от правителството за спасяване на застрахователния гигант не са били подарък. Все пак шефът на банката може най-спокойно да върне поне половината от тези пари.
5.    Да спасят Федералната корпорация по депозитно застраховане в САЩ (FDIC). След като бе гарант за част от американските банки при спасяването им, сега  FDIC страда от липса на кеш. Goldman може да направи еднократна помощ на стойност няколко милиона и така да даде пример и на други банки.
6.    Да направи проучвания за high-frequency trading. Тази търговия дава много възможности, но има и толкова неща, които са неясни, като например системния риск. Goldman може просто да инвестират пари в изучаване на тази перспективна стратегия.
7.    Да наемат Викрим Пандит. Както изглежда изпълнителният директор на Citigroup няма да ходи никъде в близко време, макар че би трябвало. Затова Бланкфеир може да направи услуга на данъкоплатците и да ги отърве от Пандит, като му направи предложение за работа, на което той не може да откаже.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg