АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
70.9 млрд.лв. - активите на банковата система
В края на декември 2009 г. размерът на класифицираните и просрочени кредити е 13.64 процента от общата сума на брутните кредити в системата, показва анализ на БНБ за състоянието на банковата система към края на декември 2009 г.
Данните са в рамките на прогнозираните от БНБ нива и далеч под песимистичните очаквания за качеството на портфейлите на банковата система, се посочва в анализа на БНБ. Делът на кредитите с просрочие над 90 дни е 6.42 процента. Проактивното
поведение на банките в съчетание с антицикличната рамка на БНБ са позволили да се запази високо ниво на покритие на класифицираните кредити с провизии, като при експозициите с просрочие над 90 дни то е 83 процента - фактор, гарантиращ
допълнителна защита от кредитния риск в системата, смятат от БНБ.
В края на 2009 г., както и през цялата година, банковата система е запазила стабилни финансовите си параметри, отчитат от Централната банка.
Капиталовата позиция, измерена чрез показателя за адекватност на капитала, е 17.04 процента, като формираният капиталов буфер е в размер на 2754 млн. лв.
Формираната в края на декември неодитирана печалба е в размер на 780 млн. лв., която, макар и по-ниска спрямо декември 2008 г., осигурява допълнителен ресурс за подкрепа на капитала.
На нейна база се гарантира възвръщаемост на активите на системата на нива над средните за повечето банкови системи в ЕС.
Ликвидността се е запазила стабилна, като коефициентът на ликвидните активи е 21.90 процента (при 21.71 процента към декември 2008 г.).
Общата сума на активите на банковия сектор към края на декември е 70.9 млрд. лв. Спрямо края на 2008 г. е отчетен растеж с 1.9 процента (1.3 млрд. лв.), формиран основно през последното тримесечие на 2009 г. Петте най-големи банки за една
година увеличават пазарните си позиции с близо един процентен пункт до 58 процента от общите активи на системата.
В рамките на годината намаление е отчетено в портфейлите с ценни книжа и в паричните средства, като в края на декември техният дял представлява съответно 6.4 на сто и 9 на сто от балансовото число на системата. Най-големият балансов агрегат -
кредитите и авансите, се е увеличил и е достигнал 81.5 процента от активите.
Брутните кредити и аванси са 59.9 млрд. лв., от които 54.7 процента са кредити на корпоративни клиенти, а 31.2 процента - експозиции на дребно. За една година брутните кредити в системата се увеличават с 2.9 млрд. лв. (5.1 %).
Кредитите за населението нарастват с 1.3 млрд. лв. и отчитат по-висок годишен темп (7.5 процента), повлиян и от извършени обратни покупки на кредитни портфейли, посочват от БНБ.
Потребителският и жилищно-ипотечният сегмент в кредитирането се увеличават с близки по размер обеми, но регистрираният темп на нарастване при ипотечните кредити е по-висок.
Кредитите на предприятия отбелязват годишен растеж с 0.8 млрд. лв. (2.6 процента), а вземанията от кредитни институции - с 0.7 млрд. лв. (9.7 процента).
Размерът на привлечените средства в банковата система се запазва в годишен план и възлиза на 60.8 млрд. лв.
Tweet |
|