АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
7,2 млн. декара пшеница засети
Към 18 октомври 2012 г. са засети 7,2 млн. декара с пшеница. За сравнение към същата дата на 2011 г. са били засети 3,3 млн. декара. Това показват обобщени данни на областните дирекции „Земеделие” към Министерство на земеделието и храните. Засетите с ечемик площи са 1.3 декара (510 хил. декара – 2011 г.). Аналогична тенденция се наблюдава и при сеитбата на ръж (43 хил. декара) и тритикале (48 хил. декара), където площите са почти два пъти повече в сравнение със същия период от предходната година. Единствено при рапицата темповете на сеитбената кампания са по-ниски от миналогодишните. Към настоящия момент са засети 1,6 млн. декара с рапица при 1,9 млн. декара през 2011 г.
Вече са реколтирани близо 97 % от площите с царевица, като общото производство по предварителни данни възлиза на 1,61 млн. тона, при среден добив 374 кг./дка.
Приключва жътвата при слънчогледа и са реколтирани 99,4% от площите, като общият добив възлиза на 1,36 млн. тона.
Същевременно, Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/ разпространи официална декларация до ресорните институции и медиите, в която се настоява правителството да обърне необходимото внимание на зърнопроизводството като един от основните отрасли в сектор „Земеделие”. В документа от организацията излагат своите притеснения относно разпределението на средствата за сектора за 2013 г. и съпътстващите затруднения, с които се сблъскват производителите от бранша.
По време на заседание на Управителния съвет на АЗПБ, бяха констатирани крайно неблагоприятните резултати от жътвата на пролетните култури, както и лошите условия за сеитбата на есенниците. Оказва се, че в някои региони, реколтата от царевица и слънчоглед достига едва около 30% от обичайните добиви. Сушата продължава и в момента, вече към края на октомври, което ще доведе до лоши последствия за есенната сеитбена кампания. При 80% от засетите площи все още няма поникване, тъй като семената лежат в суха земя. Това неминуемо ще доведе до изоставане в технологичните срокове, а от там и до понижаване на добивите.
Други притеснения на производителите са липсата на национални доплащания в бюджета за 2013 г., намаляването на средствата за земеделие като цяло, както и липсата на конкретика относно разпределението на предвидените 240 млн. лева за сектора. В своята декларация от асоциацията предлагат алтернативни начини за подкрепа на сектора и апелират за Национален бюджет за 2013 г., който да гарантира предвидимост и устойчиво развитие за целия сектор „Земеделие”.
Tweet |
|