АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
74% от евросредствата остават в държавата, не в икономиката
Ралица Русинова
България е усвоила едва 2. 68 % от европарите към 31 декември 2008, казва д-р Ташо Ташев, председател на КТ Подкрепа на кръгла маса за Националната стратегическа референтна рамка /НСРР/ между местната власт, бизнеса и синдикатите.
Основната цел на НСРР трябва да бъде въвеждане на европейския социално икономически модел в България. Според неговите изчисления умишлено се блокират бенефициенти. Това се дължи на недоговаряне колко процента от парите да си поделят партиите, представени в общините. Около 74 % от евро парите останаха в ръцете на държавата. Тяхното разходване не бе контролирано от никого. Но ние ще се борим за тези пари. Трябва да работим съвместно, за да има контрол, синдикатите дебнат!, коментира още Ташев.
Липса на контрол и комуникация, неспазване на срокове и ниска ефективност на административния капацитет са сред основните пречки пред изпълнението на приоритетите и целите, заложени в НСРР, констатираха участниците.
Оказва се още, че няма надеждна система за оценка и контрол, независимо от това кой е начело на държавата. Експертите изразиха мнение, че без качествен контрол могат да се усвояват средства, но не и да се развива българската икономиката.
Прогнозите са, че предстоящите евро оценки няма да бъдат положителни. Липсва съгласуваност и координация между различните инструменти и институции. Не е на лице и унифициран подход - бенефициентът се загубва в морето от документи и изисквания за кандидатстване, обясниха представители на местната власт и бизнеса.
Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините алармира, че има голяма вероятност акцентът в европейските политики в бъдеще да бъде развитие на регионите. „Ако се получи така, то ние по никакъв начин няма да достигнем до получаване на евро пари. Ще излезем под чертата”, коментира Чавдарова.
В момента на европейско ниво върви дебат за изготвяне на нова рамка 2014 -2020 г., твърди Пламен Димитров, вице президент КНСБ. „Предвиждам, че този период ще бъде много тежък за България, по отношение на реализиране на проекти.
На макро равнище, ако не заложим на правилните приоритети, ще получим дори по-малко пари от тези, които към момента е „усвояваме”. Необходима е ежегодна актуализация на стратегиите. Бих казал, че националната програма за реформи е дори по-важна от бюджета, защото тя се наблюдава постоянно от ЕС”, посочи синдикалистът.
По думите му важното за новата референтна рамка /2014-2020 г./ е да се опитаме да открием нашите приоритети, съобразени с европейските.
Tweet |
|