АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
77 % от българските домакинства без спестявания
Ралица Русинова
77 % от българските домакинства не са декларирали никакви спестявания. Това се посочва в изследване на Световната банка за ефектите на икономическата криза върху българските домакинства.
23 % казват, че имат кредити или други дългове, но не и спестявания, 36 % са силно засегнати от кризата, без да имат каквито и да е заделени средства.
6,7 % от домакинствата са потърсили, но не са получили т.нар. „неформална подкрепа”, изразяваща се във финансова помощ от по-заможни роднини или приятели. Около 20 % от българските семейства все пак разчитат на някакъв вид неформална подкрепа, като 14 % от тях получават средства от роднини, работещи в чужбина.
В проучването на Световната банка се казва още, че 93 % от най-бедната част от българското население няма никакви спестявания. Само 22 % от домакинствата съобщават, че имат спестявания.
Същевременно финансовото богатство на домакинствата възлиза на 36 млрд. лв. към края на 2009 г., като годишният темп на растеж се ускорява до 7%, показва редовният доклад „Лични активи в България: Финансово богатство и пазар на жилища” на института Industry Watch.
В банките българите държат 59 хиляди депозити в размер над 50 000 лв., като общата им сума възлиза на 6.9 млрд. лв. (или 28% от всички влогове на физически лица). Процесът на натрупване на спестявания бе съчетан с понижаване на общата задлъжнялост на домакинствата.
Показателите за устойчивост на валутния борд отчетоха подобрение през 2009 г., а доверието на домакинствата в стабилността на банковата система допълнително се повиши.
Темпът, с който се обезценяват жилищните имоти в областните градове, се забави до 2% към края на 2009 г. спрямо предходното (трето) тримесечие. По този начин за първи път след началото на рецесията в България съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) нарасна - с 1.1 млрд. лв., възлизайки на 140 млрд. лв. в края на 2009 г.
Tweet |
|