АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
79,5 млн. атаки на ден за разбиване на пароли
08:04 | 11.05.2022 1132 коментари 0
Никой не обича паролите, защото са не само неудобни, но и основна цел за редица атаки. Въпреки това обаче, години наред именно те са най-важният слой за защита за всичко в дигиталния ни живот – от имейл до банкови сметки, колички за пазаруване и видео игри. Много често, сигурната парола е трудна за запомняне, а пък паролата, която е лесна за запомняне, обикновено не е достатъчно сигурна. Просто е, нали? За да избегнат неприятностите с многократното забравяне и нулиране на пароли, хората често се доверяват на лична информация, която е лесна за отгатване от страна на хакерите. Ето и няколко примера:
- 15% от хората споделят, че използват името на своя домашен любимец като вдъхновение за паролата си;
- 1 от 10 души признават, че използват една и съща парола в множество сайтове;
- 40% от хората споделят, че са използвали различни комбинации всеки път, когато са актуализирали своята парола (напр.: пролет 2022, лято 2022 и т.н.).
В чест на Световния ден на паролата, който тази година отбелязахме на 5 май, компанията иска да напомни на хората необходимостта от безопасен и безпроблемен достъп до най-критичната и лична информация. Всъщност най-сигурната парола е, ако няма такава изобщо.
Повече за преминаването към влизане без парола и как да го направите, можете да видите във видеото. Ако все още не сте готови да се откажете изцяло от паролите, ето и няколко добри практики за създаване на пароли, които могат да ви бъдат от полза:
- Дължина най-малко 12 знака (най-добре 14 или повече);
- Комбинация от главни и малки букви, цифри и символи;
- Не използвайте думи, които лесно могат да бъдат открити в речника или име на човек, продукт или организация;
- Използвайте изцяло различни пароли;
- Ако имате съмнения, че паролата ви е била компрометирана, я сменете незабавно.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg