EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

808 евро - средна заплата в банка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

808 евро - средна заплата в банка

mail15:15 | 03.08.2009прегледи 1700 коментарикоментари 0


Работещите в банките и застрахователните компании от дълго време са най-добре платените служители в Сърбия, отбелязва белградският вестник "Вечерне новости". Тяхната средна заплата през юни е била 808 евро, което в сравнение със средната заплата за страната от 341 евро е двойно повече.
Управителите и членовете на изпълнителните съвети получават по 10 000 евро и повече, а директорите на по-ниско ниво - от 2000 до 4000 евро. Банковият сектор в Сърбия през миналата година е завършил годината с 44,5 процента по-голяма печалба от 2007 г. за разлика от световните банки, които отбелязаха големи загуби.
Вестник "Блиц" прави преглед на доходите по общини. Според това проучване жителите на столичния квартал Нови Београд през последните няколко години имат най-високи заплати в цяла Сърбия. Средната заплата тук е 521 евро, а в Бела паланка, която има най-ниски заплати, средното възнаграждение не надхвърля 137 евро. Икономистите смятат, че за да се живее добре в Сърбия, е необходима децентрализация и по-големи инвестиции в областите извън Белград.
Вестник "Блиц" помества и единодушна оценка на водещите икономисти в Сърбия, че краят на кризата не се вижда и най-тежките моменти тепърва предстоят. Властта по тяхно мнение не е направила нищо по-значимо, за да подобри положението, а единственото добро нещо, което правителството е решило, са кредитите със субсидирани лихви. Представителите на властта са
на друго мнение. Държавният секретар за икономика и приватизация Небойша Чирич оценява, че ситуацията в икономиката се е стабилизирала и може да се очаква подобрение през втората половина на 2009 г. Министърът на енергетиката Петар Шкундрич оценява, че правителството частично е "амортизирало силния удар" на финансовата криза, като е осигурило сравнително висока стабилност на курса на динара и относително задоволителна вътрешна и външна финансова ликвидност.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg