АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
813.5 млн. лв. директни плащания за фермери
По Кампанията за директни плащания 2009 за първи път животновъдите получиха национални доплащания на глава животно. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Средствата бяха изплатени още през декември 2009 г. - шест месеца преди нормативно определения краен срок. При заложени 61 млн. лв. за национални доплащания в бюджета, след удържани санкции за надписани или неправилно декларирани данни в съответствие с европейските регламенти, на животновъдите са изплатени 53.4 млн. лв. субсидии на глава животно.
Общо изплатените средства по Кампанията за директни плащания 2009 по всички схеми и мерки към днешна дата са в размер на 813.5 млн. лв. – в това число от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (EФГЗ), Европейския фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и национален бюджет. От тях европейските субсидии по Системата за единно плащане на площ (СЕПП) възлизат на 504.1 млн. лв., а националните доплащания на площ – на 208.2 млн. лв. Отделно средства са изплатени за подпомагане на производството на енергийни култури, ягоди и малини. Както и по мерките 211 и 212 за необлагодетелстваните райони, средствата за което се осигуряват по линия на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 г.
В момента по утвърден график върви последно и изплащането на средствата по Мярка 214 „Агроекологични плащания”.
Общо договореният и изплатен ресурс по мерките на краткосрочно кредитиране и субсидиране през 2009 г. е 61 552 286 лв., в т.ч. за подпомагане на сектор „Животновъдство”– 42 792 313 лв.
Само за три месеца - от септември до декември 2009 г. са приети и обработени документи по целеви кредити и субсидии на над 2 000 земеделски производители, за сумата от 38 154 600 лв., като от тях 22 598 700 лв. са за животновъдството.
С решения на УС на Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) през периода са взети решения за разсрочване на кредити, получени през 2008 г., за нови кредитни линии и за допълнителен ресурс по действащи финансови линии: Разсрочиха се краткосрочните кредити за срок от една година, предоставени на земеделските производители (животновъди, птицевъди и свиневъди) за закупуване на фураж и фуражни компоненти в рамките на индивидуалните прагове на помощта и наличните средства до националния таван за помощите de minimis. Земеделските производители, които не са достигнали индивидуалния праг от 7 500 евро разсрочиха кредитите си на 3% лихва. От разсрочване на кредитите са се възползвали 685 души. Разсрочените кредити са на стойност 15 218 700 лв.; Увеличен бе финансовият ресурс по Целева субсидия за подпомагане изхранването на животни и птици от националния генофонд и контролираната част на популацията с 310 000 лв.; Увеличен бе ресурсът с 2 038 000 г. по целевата субсидия на всички земеделски производители, произвеждащи биволско, овче и козе мляко, подали документи за месец април за 2009 г.; Отпуснат бе Целеви кредит за закупуване на фураж за овце, кози, крави и биволици на стойност 18 460 000 лв., на 3 % лихва или на референтна, съответно за една или две години срок за издължаване. Даде се възможност и на ферми от ІІІ група да кандидатстват за кредит за закупуване на фуражи. Удовлетворени бяха исканията на всички земеделски производители, подали документи.
В рамките на Кампанията за директни плащания 2010 г., по която тече прием на заявления до 15 май и по която европейските и национални субсидии се изплащат най-рано от 1 декември на текущата година, се прилагат шест схеми за национални доплащания – за говеда, за крави с бозаещи телета, както и за производство на мляко в икономически уязвими ферми, необлагодетелствани райони и нитратно уязвими зони. След нотификация от Брюксел и решение от 25 март на Управителния съвет на ДФ „Земеделие”, от 1 април стартира нова схема за държавна помощ за производителите на краве мляко. Тя се прилага като специфична мярка за подпомагане на пазара в условията на криза. По тази схема заявления за подпомагане ще се приемат от 1 до 30 април 2010 г. в Областните дирекции на ДФЗ. Утвърденият общ бюджет по схемата е 3,6 млн. лв.
ДФЗ вече е изготвил списък на производителите на краве мляко, които отговарят на условията за подпомагане. Предстои той да бъде оповестен в областните дирекции и централно управление на фонда. Точният размер на помощта, която ще получат производителите на краве мляко, ще бъде изчислен след подаване на заявления за подпомагане от тяхна страна.
Специфичната мярка за подпомагане на производителите на краве мляко в условията на криза се прилага на основание на Регламент (ЕС) № 1233/2009 на Европейската комисията от 15 декември 2009 г. На базата на производството на мляко в държавите-членки за квотния период 2008-2009 г. с регламента са разпределени общо 300 млн. евро за подпомагане на сектора в общността. Определената сума за България е 1 842 622 евро. Право на подпомагане по мярката имат производителите на краве мляко, които притежават индивидуална млечна квота и които са извършили доставки и/или директни продажби на краве мляко през квотния период 2008/2009 г., в размер най-малко на 20 000 кг. Помощта се определя на килограм реално доставено мляко, както и на килограм мляко и млечен еквивалент, директно продадено от производителя, въз основа на годишните декларации за доставки и за директни продажби за квотния период 2008/2009 г.
От всички държави-членки в ЕС до момента средства по тази схема са изплатени единствено в Чехия, Франция и Ирландия.
През 2010 г. ще се прилага и Схемата за предоставяне на държавна помощ за водене на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните. Заявления за подпомагане по тази схема ще се приемат от 1 април до 30 юни 2010 г. Предвиденият бюджет за нея е 6.8 млн. лв. като предстои той да бъде утвърден от Управителния съвет на ДФЗ. С цел облекчаване на развъдните организации по тази схема, след решение на УС на фонда, отпадна изискването при кандидатстване те да представят регистрационни карти като земеделски производители.
Също така се очаква нотификация от Брюксел на Схема на Държавна помощ за подпомагане на земеделските производители на селскостопанска продукция, с цел съхраняване на стопанствата и запазване на производството при настоящата финансова и икономическа криза. Предвиденият бюджет в тази насока е 20 млн. лв.
През 2010 г. животновъдите ще могат да кандидатстват и за инвестиционни кредити при утвърдена 6% референтна лихва. Общо за кредитиране от ДФЗ в трите сектора „Растениевъдство”, „Животновъдство” и „Селскостопанска техника” през 2010 г.е утвърден бюджет от 40 млн. лв.
Tweet |
|