АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
85 млн. евро помощ за МФ "Козлодуй"
Общо пет нови споразумения за безвъзмездна помощ на стойност над 85 милиона евро бяха подписани в Лондон между Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) и донорите на Международния фонд "Козлодуй" (МФК). Това съобщи пресцентърът на МИЕ.
В заседанията на на Мониторинговия комитет и на 26-ата Асамблея на донорите участваха министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, заместник-министърът Иван Айолов, представители на Европейската
комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие. Детайлно бяха обсъдени проектите от двете направления, по които ЕС отпуска средства за МФК - така наречения "ядрен" и "неядрен" прозорец. Тази асамблея беше последната, на която се вземат решения за проекти по "неядрения" прозорец. За следващия период 2014-2020 г. средствата ще отиват само за извеждането от експлоатация на блоковете от 1 до 4 на АЕЦ
"Козлодуй". Фондът отпуска допълнителна финансова помощ в размер на близо 35 млн. евро за изпълнението на пет високоприоритетни за страната ни енергийни проекти в "неядрения" прозорец, което експертите определят като огромен успех. Парите ще отидат за нови машини, които да повишат ефективността на работата в "Мини Марица изток"; за модернизация и разширение на Системите за събиране на данни, наблюдение и управление и Системите за енергиен мениджмънт на Централното диспечерско управление към "Електроенергийния системен оператор" ЕАД. Постигнато е и принципно съгласие за подпомагане на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници (ФЕЕВИ) и за изграждането на преносни газопроводни мрежи с автоматични газорегулиращи станции до Свищов, Панагюрище и Пирдоп, Банско и Разлог.
"Проектът е в съответствие с целите и приоритетите на Международен фонд "Козлодуй", тъй като ще допринесе за намаляване на отрицателните последствия от затварянето на блокове от 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй" чрез значително намаляване на консумацията на електричество и подобряване на енергийната ефективност при крайните потребители, в частност в жилищния сектор", поясни министър Стойнев. Над 75 процента от енергията, използвана от домакинствата, е за отопление и битово горещо водоснабдяване. Чрез подмяната на горивната база от електричество и въглища на природен газ, както и чрез въвеждането на ефективни технологии за вътрешно отопление, българските жители могат да намалят крайното си енергийно потребление с 15 до 30 на сто. Очакваният размер на привлечени инвестиции в това направление е 90 милиона евро.
Подписани бяха две нови споразумения за безвъзмездна помощ за рехабилитацията на хидроенергиен комплекс Белмекен-Сестримо-Чаира. "Това ще подобри надеждността и гъвкавостта на българската електроенергийна система, ще гарантира поддържането на необходимите технически параметри, както и ще допринесе за оперативното оптимизиране на производството от базовите мощности на АЕЦ "Козлодуй" и топлоелектрическите централи" каза министърът на икономиката и енергетиката.
От създаването на Фонда до момента в областта на "неядрения" прозорец между МИЕ и Асамблеята на донорите са били подписани 35 споразумения на обща стойност 355,7 млн. евро. По "ядрения прозорец" в Лондон България има ново споразумение за субсидиране на стойност 50,8 млн. евро. С тези пари ще се осигури заплащането на работещите по извеждането от експлоатация на ядрените реактори в АЕЦ "Козлодуй" за периода 2014-2016 г. По този повод министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заяви: "Голямата подкрепа от страна на Фонда и на Асамблеята за финансиране на заплатите на 650 души от професионалния състав на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО), работещи по извеждането от експлоатация на блокове 1-4, е от съществено значение. Това е не само пример за осигуряване на дългосрочна перспектива за хората в тази област, но също така помага за запазване на разходите по обслужване на дейностите по извеждане от експлоатация на най-ниско разумно ниво."
Подписано беше и Изменение на споразумение, с което се оказва експертна помощ на Агенцията за ядрено регулиране в областта на извеждането от експлоатация на старите реактори на АЕЦ. Споразумението ще продължи да действа в периода 2014-2016 г. и е на обща стойност 6,9 млн. евро.
С три нови Споразумения за субсидиране на обща стойност 12,8 млн. евро ще бъдат финансирани проекти в управлението на отпадъците от изведените от експлоатация блокове, за инфраструктурни проекти, свързани с доставка на оборудване и инженерингови услуги. Пред Асамблеята на донорите министър Драгомир Стойнев подчерта, че изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е с висок приоритет за България. "Благодарни сме за финансовата подкрепа на "Международен фонд Козлодуй", отпусната през лятото на 2013 г. за изграждането на първия етап. Извършват се подготвителни дейности на площадката и се надяваме, че със съвместните ни усилия, заедно с Фонда ще направим възможно пускането на съоръжението в експлоатация през 2015 г.", посочи Стойнев.
Tweet |
|