АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
8.6 млн.лв. за ОЦК-Кърджали
Хармони 2012" ЕООД спечели търга за ОЦК-Кърджали, съобщи местната медия Rodopi24.blogspot.com. Регистрираното в София дружество даде най-висока цена - 8 600 000 лева. Двамата представители на управителя Илия Божидаров Цанов отказаха всякакви коментари.
В съда в Кърджали в 9 часа бяха отворени три оферти.
Първа инвестиционна банка даде 8 500 000 лева, а "Файнанс консултинг" - 8 500 000 лева.
И трите наддавателни предложения са постъпили на 13 септември, посочи частният съдебен изпълнител Росен Сираков.
Никой от присъстващите представители на ПИБ и "Файнанс" не се възползва от правото си да предложи по-висока цена в размер на 1 зададък, след отварянето на офертите.
Първоначалната цена на имотите, разположени върху площ от 326 230 квадратни метра, бе 8 307 592 лева. Продават се 21 цехове и съоръжения от цинковия завод, който на практика е половината от целия комбинат. В дългия списък на имотите за продан са дори столовата и един от четирите комина.
След обявлението за публичната продан е имало много запитвания от български и чужди компании – от САЩ и Индия, но накрая кандидатите се оказаха само трима.
Както вече 24rodopi писа, до продажбата се стигна, след като един от най-големите кредитори на завода - Първа инвестиционна банка (ПИБ) спечели делото в съда и получи изпълнителен лист. Това се наложи, тъй като мажоритарният собственик Валентин Захариев не е в състояние да обслужва кредита, отпуснат от ПИБ, нито да се разплаща със стотиците металурзи и на практика доведе до закриването на комбината.
Захариев е заложил като обезпечение срещу кредита половината от целия комбинат – завода за производство на цинк, а банката поиска продажбата му,за да върне парите си. Кредитори на някога печелившия металургичен комбинат са и над 500 работници, повечето от които напуснаха.
На 1 март т.г. недоволството им заради дълго забавяните и неизплащани заплати, както и заради мизерните условия на труд избухна и те започнаха протести. Повече от два месеца траяха блокадите на централни улици и кръстовища, няколко металурзи обявиха гладна стачка.
Правителството пое личен ангажимент да търси инвеститор, многократно премиерът Бойко Борисов и министри пристигаха при стачниците и обещаваха изход от кризата. Трите банки-кредиторки провеждаха срещи и преговаряха изтощително, но до споразумение не се стигна. Междувременно стана ясно, че собственикът на комбината Валентин Захариев е натрупал дългове от близо 400 милиона лева.
ОЦК е пуснат в експлоатация на 5 септември 1955 г. край Кърджали и става градообразуващ фактор. В най-добрите му години там са работили до 1 800 души. Съоръженията му са от времето на Втората световна война, а амбициозните инвестиционни проекти на Захариев така и не се осъществиха, макар закупените преди години свръхмодерни мощности да отлежават в складове край Ботунец.
Tweet |
|