АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общо четири са участниците, подали документи в обществената поръчка, чийто краен срок изтече. Това са PESA, Alstom, Škoda и Stadler Polska. Предстои в кратки срокове назначената комисия да разгледа офертите и да проведе преговорите с компаниите.
Общо четиринайсет влака, доставени от френската компания Alstom за северната провинция Долна Саксония, ще заменят досегашните дизелови локомотиви по 100-километровата линия, свързваща градовете Куксхафен, Бремерхафен, Бремерфьорде и Букстехуде, недалеч от Хамбург.
Предвижда се и създаването на мобилни приложения за потребителите на транспортни услуги. Във финансирането му, за което вече са осигурени 5,4 милиарда евро, участват 15 страни от ЕС и 35 компании. Сред тях са корпорации като "Бош" (Bosch), "Енел" (Enel), "Алстом" (Alstom) и "Даймлер" (Daimler).
Договорът на стойност близо €2,5 млрд. е за влакове от фамилията Coradia Stream, всеки с по 380 седящи места, състоящи се от четири вагона - два от тях на две нива, а други два на едно ниво - които могат да се съединяват в повече бройки.
По изчисления на френската компания строежът ще струва близо €530 млн. Изграждането на новата мрежа на метрото, която на първо време ще има две 42-километрови линии, се очаква да започне в края на годината.
Търгът, чрез който Румъния иска да купи 40 до 80 нови влака, е обект на много обжалвания и рискува да бъде забавен поне до началото на следващата година, след като китайската компания CRRC Qingdao Sifang направи най-добрата оферта, Alstom и Siemens подадоха жалби.
Големите германски автомобилостроители закъсняха да разработят електрически превозни средства и не бяха изцяло ангажирани в този стратегически сектор до избухването на скандала с манипулирания софтуер за отчитане на вредните емисии в автомобилите на Фолскваген през 2015 година.
Делът на Siemens в съвместната компания с името Siemens Alstom ще бъде 50 процентов и още няколко акции, но не повече от 50,5 на сто, а изпълнителен директор ще бъде шефът на Alstom Анри Пупар-Лафарж. За Siemens остава председателя на Съвета на директорите, който няма да има изпълнителни правомощия.
Компаниите RAOS Project Oy и Alstom Power System /част от държавната Росатом/ сключиха договор за доставка на турбогенератор за АЕЦ „Ханхикиви“ – 1 във Финландия.
Европейската комисия започна днес задълбочено разследване по проекта за продажба на енергийни активи на френската Alstom на американската General Electric. Мотивът на ЕК е, че тази сделка на стойност 12 милиарда евро би могла да породи проблеми за свободната конкуренция на пазара за високомощни газови турбини, предаде Франс прес.