АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
AP Team спечели „Виртуално предприятие”
Пловдивският отбор AP Team зае първо място в ученическото състезание по мениджмънт „Виртуално предприятие”. Надпреварата, която се проведе в София, се организира за 15-ти път от Джуниър Ачийвмънт България и Майкрософт България. Учениците Станимир Рашев, Венцислав Конов, Георги Атанасов и Димитър Керезов достигнаха до победа след като постигнаха най-добри резултати в управлението на виртуални компании.
„Виртуално предприятие” е образователно онлайн състезание, организирано на национално, европейско и световно ниво. Тази година в националния кръг се включиха 734 ученика от 24 населени места, които се състезаваха онлайн в продължение на 2 месеца. Във финалния етап от състезанието 8 отбора от Пловдив, Самоков, Горна Оряховица, Казанлък и Плевен имаха за задача да създадат виртуални фирми, конкуриращи се помежду си при производството и продажбите на хологенератор – хипотетичен иновативен продукт, зададен специално за състезанието.
Участниците стартираха своите компании при равни условия, като вземаха решения за пет основни показателя на произвеждания продукт: цена, обем на производството, маркетинг, капиталови инвестиции и развойна дейност. За победител бе избран отбора, постигнал най-висок Индекс на пазарното представяне, който сравнява резултатите по предварително зададени критерии. Освен в отборната надпревара, учениците решаваха и индивидуален тест по икономика, зададен в началото на състезанието, който, заедно с отборното класиране, определи и персонални победители в играта. Те получиха грамоти, с които могат да кандидатстват за стипендия от общината, в която живеят.
Програмата “Виртуално предприятие” е предназначена за младежи на възраст между 15 и 19 години. Инициативата дава възможност на учениците да тестват и развият бизнес уменията си, като вземат решения, които имат реално влияние върху фирмата, която управляват. В България „Виртуално предприятие” е включено в официалния календар на Министерството на образованието, младежта и науката за олимпиади и национални състезания. В Eвропа тази инициатива е позната под името Virtual Business Challenge (VBC), а на световно ниво – HP Global Business Challenge.
Основана през 1997 г., Джуниър Ачийвмънт България (www.jabulgaria.org) е член на организацията Junior Achievement Worldwide (www.ja.org) и нейното регионално подразделение Junior Achievement – Young Enterprise Europe (www.ja-ye.org). Джуниър Ачийвмънт е водещата организация с най-дълга традиция в предлагането на съвременни програми и курсове по бизнес, икономика и развитие на предприемаческия дух чрез образователни и практически дейности по икономическа и финансова грамотност, бизнес умения, лидерство и стратегии за успех. Курсовете са насочени към млади хора от 6 до 25 годишна възраст. Мисията на Джуниър Ачийвмънт България е да образова и вдъхновява младите хора да ценят свободната инициатива, бизнеса и икономиката, за да подобрят качеството на живота си. Подготвя ги да успяват на полето на глобалната икономика. Образователни програми на Майкрософт в България
До настоящия момент компанията е инвестирала повече от 1,5 милиона лева. Някои от конкретните ни постижения в тази област включват:
• Обучение на над 20 000 учители и над 200 000 ученици в рамките на програмата „Партньори в познанието“;
• Предоставяне на достъп до облачни услуги на над 160 000 ученици и студенти по приграмата „Дигитален клас“
• Изграждане на портал за учителите–новатори www.teacher.bg, чрез който се стимулира обменът на информация и добри практики между повече от 25 000 учители;
• Предоставяне на достъп до над 17 000 копия годишно на софтуерни продукти на студенти и ученици чрез програмата DreamSpark;
• Организиране на технологични събития, посещавани от над 4 000 студенти годишно.
Tweet |
|