АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Areva: Германия без АЕЦ, не за дълго?
Главният изпълнителен директор на френския енергиен конгломерат Areva Ан Ловержон заяви днес, че решението на Германия да затвори последната си ядрена централа през 2022 година е "изцяло политическо", като не изключи промяна на ситуацията до настъпването на тази дата, предаде АФП.
"Това е едно изключително политическо решение. Нямаше референдум, нито бе направено допитване до общественото мнение, макар проучванията да показват емоцията на германците," обясни Ловержон пред радио Бе Еф Ем. Германия - първата голяма промишлена сила, отказала се от ядрената енергетика - обяви днес, че затваря последните си реактори през 2022 година като реакция на ядрената катастрофа във Фукушима.
След продължителни преговори членове на коалиционното правителство се споразумяха по-голямата част от 17-те реактора в Германия да бъдат изведени от експлоатация до 2021 година. Трите най-нови реактори ще продължат да работят до края на 2022 година, уточни министърът на околната среда, опазването на природата и сигурността на ядрените реактори Норберт Рьотген, който заяви, че взетото решение е "необратимо". По думите на Ловержон обаче до 2022 година могат да се случат много неща. Тя припомни, че има юридическа несигурност по въпроса, след като втората по големина електрическа компания в Германия Ер Ве Е (RWE) подаде жалба срещу принудителното спиране на един от ядрените си реактори в страната. Ловержон посочи, че спирането на седем от ядрените централи в Германия вече е поставило началото на значително поскъпване на електричеството в страната, наред с последици за изградената индустриална база.
Председателката на съюза на френските работодатели Медеф (Medef) Лоранс Паризо пък посочи, че изборът на Германия да излезе от ядрената енергетика е изключително важно решение, което може да застраши конкурентоспособността на ЕС след време.
Tweet |
|