EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Areva: Германия без АЕЦ, не за дълго?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Areva: Германия без АЕЦ, не за дълго?

mail15:00 | 30.05.2011прегледи 755 коментарикоментари 0


Главният изпълнителен директор на френския енергиен конгломерат Areva Ан Ловержон заяви днес, че решението на Германия да затвори последната си ядрена централа през 2022 година е "изцяло политическо", като не изключи промяна на ситуацията до настъпването на тази дата, предаде АФП.
"Това е едно изключително политическо решение. Нямаше референдум, нито бе направено допитване до общественото мнение, макар проучванията да показват емоцията на германците," обясни Ловержон пред радио Бе Еф Ем. Германия - първата голяма промишлена сила, отказала се от ядрената енергетика - обяви днес, че затваря последните си реактори през 2022 година като реакция на ядрената катастрофа във Фукушима.
След продължителни преговори членове на коалиционното правителство се споразумяха по-голямата част от 17-те реактора в Германия да бъдат изведени от експлоатация до 2021 година. Трите най-нови реактори ще продължат да работят до края на 2022 година, уточни министърът на околната среда, опазването на природата и сигурността на ядрените реактори Норберт Рьотген, който заяви, че взетото решение е "необратимо". По думите на Ловержон обаче до 2022 година могат да се случат много неща. Тя припомни, че има юридическа несигурност по въпроса, след като втората по големина електрическа компания в Германия Ер Ве Е (RWE) подаде жалба срещу принудителното спиране на един от ядрените си реактори в страната. Ловержон посочи, че спирането на седем от ядрените централи в Германия вече е поставило началото на значително поскъпване на електричеството в страната, наред с последици за изградената индустриална база.
Председателката на съюза на френските работодатели Медеф (Medef) Лоранс Паризо пък посочи, че изборът на Германия да излезе от ядрената енергетика е изключително важно решение, което може да застраши конкурентоспособността на ЕС след време.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6614