АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
BG банка открито обявява как формира лихви
Резултатите от проучване сред интернет сайтовете на 15 търговски банки на финансовия информационен портал „Моите пари” (www.moitepari.bg) от края на месец юли, показват, че единствено ПроКредит Банк не използва базов банков лихвен процент (БЛП) при определянето на лихвите по кредитите си. Методологията на определяне на лихвите, която банката посочва на съответната продуктова страница, съвпада с тази, която институцията посочва и в останалата свързана документация, поместена на сайта, напр. Общи условия и др.
Банката определя лихвите по своите ипотечни кредити на база референтен индекс в зависимост от валутата на кредита (SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR), увеличен с фиксирана надбавка. Банката е поместила информация за начина, по който образува лихвите си на своя Интернет сайт (www.procreditbank.bg), където тя е достъпна за всеки посетител на страницата.
Базовият лихвен процент е един от възможните начини за определяне на лихвите, като всяка банка сама за себе си изготвя методиката, по която той се изчислява. Но анализаторите от сайта изразяват мнението, че поради непрозрачния характер на промените в БЛП, той е източник на неравноправност в договора между клиента и банката.
Банката затвърждава усилията си в тази насока с двете кампании под надслов „ПроЗрачно” и „Да бъдем ПроЗрачни”, проведени съответно през 2005 и 2009 г. Основната цел на банката чрез тези инициативи е да разясни на българските потребители как се формира реалната цена на различни банкови услуги и по този начин да помогне на хората да изискват правилната информация, когато теглят кредит, решат да вложат парите си в банка или открият разплащателна сметка.
Tweet |
|
Прокредитбанк винаги са били изключително "прозрачни", докато в един слънчев ден не получиш писмо, че Управителния съвет на банката е взел решение, да въведе минимален размер на лихвения процент, като за оставащия срок на кредита договорената лихва не може да бъде под 12,375%. По този начин Управителния съвет, вземаше решение и увеличаваше минималния размер на лихвата, вместо да си спази договорните условия за EURIBOR