АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
BG вино в чужбина с 25% по-ниска цена от реалната
Маргарита Йорданова
Над 90% от виното у нас, което се изнася, е на цена между 65 и 75 евроцента. Това коментира Димитрин Вичев, председател на Асоциацията на българските винари (АБВ). Според него реалната цена на такава бутилка трапезно българско вино е между 1 и 1.2 евро.
„Климатичните условия у нас са добри, технологията ни също. Ние можем да произвеждаме качествено вино и то не трябва да бъде подценявано", смята Вичев.
„България е на първо място по консумация на стафиди и захар", сподели интересната статистика председателят на АБВ. Тези продукти именно се използват за направата на напитката на боговете.
От Асоциацията настояват всички напитки, които са наименувани вино, а всъщност не са, да бъдат извадени от пазара. Според тях трябва да се започнат проверки първо в търговските обекти, както и в по-големите вериги хотели.
Увеличава се сивият сектор, като от една страна има много нелицензирани производители или продукти с фалшиви бандероли, а от друга хората все повече се обръщат към домашното производство.
„Лоялните винари са изправени пред тежка ситуация, за да защитят своето производство и труд. Търговските вериги налагат все по-голям натиск за смъкване на цените. Освен това се сблъскваме с неразбиране от страна на банките, свързано с достъп до кредитиране. Ние ще се опитаме да им покажем, че нашата продукция не е бързо оборотна стока, а напротив увеличава цената си с течение на времето", обяснява Вичев.
От АБВ настояват за отмяна на наредба 3 в частта й за винопроизводството. „Ние не сме против контрола, но технологията за поставяне на измервателни уреди на входа и изхода е невъзможно при производство на вино", обяснява Кючукова. Според бранша това ще доведе до оскъпяване на продукцията. За едно малко предприятие поставянето на такива уреди ще струва около 15-30 хил. евро, смятат от АБВ.
Асоциацията обаче не вижда защо трябва да се изпълнява това условие, след като те не са производители на високоалкохолни напитки, за които то е задължително. „Не трябва да ни приравняват към производителите на високоалкохолни напитки, които са и акцизни. Щом държавата иска да имаме такива уреди нека да ги купи със собствени средства и да ни ги постави", коментира Кючукова.
Относно изкупната цена на гроздето от АБВ не се наемат с прогнози, но смятат, че годината ще е много тежка. Най-вероятно цената ще се задържи на миналогодишните нива от 40-50 ст. за кг. Много от избите няма да изкупуват грозде, тъй като около 30-40% от произведеното вино не се реализира.
Асоциацията на българските винари е новоучредено юридическо дружество, в което могат да участват само малки и средни предприятия.
Причината за създаването й е, че „Национално лозаро-винарската камара е казионна организация, която не защитава членовете си, а ги натоварва с висока членска вноска". Една от основните цели на новото дружество е да се рекламира и популяризира българското вино, както у нас така и в чужбина, както и създаване на винена култура у българите. За целта ще се създадат регионални и областни центрове за ежемесечни дегустации. Финансиране за рекламните кампании, АБВ ще търси от европейските фондове, обясни нейният председател.
Tweet |
|