EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Bloomberg: България призна за лъжи в дефицита

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Bloomberg: България призна за лъжи в дефицита

mail18:05 | 09.04.2010прегледи 1458 коментарикоментари 0


България няма да кандидатства за влизане в механизма ERM-2 на еврозоната, след като правителството е открило „лъжи” в данните за бюджетния дефицит, които надвишават ограниченията, наложени от ЕС, коментира агенция Bloomberg.

Както стана ясно днес правителството доброволно ще ревизира бюджетите за 2008 и 2009 г., като по този начин бюджетният дефицит за миналата година ще скочи от 1.9 на сто до 3.7 процента и страната ни ще се откаже от кандидатстване в ″чакалнята″ за еврозоната – ERM ІІ. Това съобщиха в петък на пресконференция премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Ревизията се налага заради анексите по близо 150 договора от 13 министерства за 2.150 млрд. лв., които правителството на тройната коалиция подписало в края на 2008 г.,оползотворявайки по този начин голяма част от бюджетния излишък, и в началото на 2009 г. 
„Би било нахално да кандидатстваме за ERM-2 и еврозоната имайки предвид високите нива на дефицита”, заяви премиерът Борисов. „Всъщност сме лъгали нашите колеги от ЕС за готовността си за еврозоната, без да знаем за този капан”, допълни той.
Очаква се дефицит от 200 млн. лева за март, каза още министър на финансите, но то е по-малко от очакваното във връзка с разплащанията на стари задължения.

 

Отказът на правителството от кандидатстване в еврозоната за момента се определя от икономиста Лъчезар Богданов от “Индъстри уоч” като крачка назад, предава агенция Фокус. „Членството в Еврозоната е едно от малкото неща, които бяха възможни в период на криза като цел и като някакъв относително приемлив шанс за успех, от една страна. Членството в Еврозоната е своего рода дисциплинираща цел към вътрешната политика, от друга”. Той каза още, че едно правителство, което се ангажира с тази цел – членство в Еврозоната политически, казва на света и на всички граждани, че то ще изпълнява определени правила, ще изпълнява една определена програма, ще налага една бюджетна дисциплина, ще прави определени реформи, за да постигне тази си цел. „Когато то се откаже от тази си цел, директно на практика – то казва на всички, че се отказва от всички мерки, които някога е предприело. За мен това е доста голяма грешка, грешка е по отношение и на факта, че нищо не се печели от това в момента България да обяви, че няма да подаде кандидатура. Не виждам никаква политическа печалба”, посочи Богданов.
На въпрос, свързан с обявената от финансовия министър Симеон Дянков наказателна процедура във връзка с натрупания свръх дефицит, Богданов заяви: „Не виждам никаква връзка – България не е член на Еврозоната, от друга страна това не е свърдефицит, нали всички други страни в ЕС, без Швеция и Германия имат по-голям от този дефицит, който бил реално в размер на 3,7% от БВП. Така че това е доста странно намерение да се обяви това. Според мен това е превантивен ход, за да не излезе новина от Брюксел, че по европейската методология на ЕВРОСТАД бюджетният дефицит е по-голям, отколкото сме декларирали, тъй като трябва да сключим и всички подписани и поети ангажименти по договори през миналата година, правителството превантивно се самобичува и казва колко е зле, за да държи инициативата”, заяви Богданов.

Самият факт, че дефицитът е 3,7% сам по себе си не означава наказателна процедура за България, каза Георги Ганев макроикономист от Центъра за либерални стратегии. „Това което Европейската комисия гледа е така нареченият циклично изгладен бюджетен дефицит, тоест бюджетен дефицит с отчитане на факта, че страната е в рецесия. По време на рецесия има естествени причини дефицитът да е по-голям, така че като се направи така нареченото циклично изглаждане, най-вероятно бюджетният дефицит няма да е над 3%, тоест няма да има основание за процедура”, заяви Ганев.
Той посочи, че всъщност сега България признава своя дефицит за 2009 година, който по думите му се е оказал доста по-голям. „Това признание е основание да не тормозим нашите партньори с желание да влизаме в ЕRM ІІ през тази година и единственият въпрос, който следва от тук нататък е какъв е юридическият статут на тези анекси към договорите и второ на акта на тяхното сключване. Твърди се, че това е в нарушение на Закона за бюджета, което означава, че е извършено престъпление, защото действията, които се извършват в нарушение на Закона за бюджета са престъпление по Наказателния кодекс”, заяви Ганев. Според него, ако се изпълнят всички предприети антикризисни мерки няма да има опасност от развитие на гръцкия сценарий. По думите му гръцкият сценарий е резултат от провален бюджет.
„Опасност от развитие на гръцкия сценарий има, но в момента след пакета от антикризисни мерки, които се прие преди Великден и от това, което се получи като послание към българското общество в един относително представителен форум, какъвто е Националния съвет за тристранно сътрудничество, е че българското общество би предпочело да види бюджета си заздравен, отколкото да го остави да се продъни, а пък държавата все пак да харчи едни пари”, каза още Ганев.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg