АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чуждестранни авиолинии начело с British Airways и австралийския превозвач Qantas Airways отменят услуги или не възобновяват полети до Китай след пандемията, докато китайските авиолинии разширяват операциите си в чужбина.
За осми път в 25-годишната история на приза, наричан понякога "Оскарът на пътническата авиация", за най-добра компания в света е посочена "Катар еъруейс" (Qatar Airways), най-добрата европейска е Turkish Airlines.
Заяви главният изпълнителен директор на авиационната група Ай Ей Джи (IAG) Луис Галего. Част от групата са авиокомпаниите "Бритиш еъруейз" (British Airways) и "Райънеър" (Ryanair). "Ако не позволим консолидация, ще унищожим авиокомпаниите в Европа", каза Галего на конференция.
Държавната ITA Airways започна полети на 15 октомври миналата година, наследявайки Alitalia. Морският превозвач MSC и германската Lufthansa за изразили интерес към придобиване на мажоритарен дял от ITA.
Според споразумението близкоизточният гигант в превозите на средни разстояния ще закупи и още 50 самолета 737 MAX. Те би трябвало да заменят флотилията от 50 самолета A321neo, след като по-рано тази година бе анулиран договорът за тях с европейския самолетостроител Airbus.
Обединеното кралство е загубило 83% от основните си универсални магазини за петте години след срива на веригата BHS (British Home Stores, стоки за дома).
Уили Уолш се оттегли от поста Главен изпълнителен директор на една от най-големите авиационни групи, IAG, през септември след близо 15 години на поста. Там ще го наследи доскорошния шеф на British Aairways Алекс Круз.
Индустриалният гигант от Китай обаче е поставил условие на британския стоманодобивен производител да намали разходите, ако иска да бъде печеливш.
Сделката се оценява за 60 - 70 милиона британски лири. Предстои финализирането й до края на годината, като са дадени уверения, че през това време "Бритиш Стийл" ще продължава да търгува и да снабдява клиентите си по обичайния ред и начин.
Това може да доведе до недостиг на суровина за рафинериите, принадлежащи на полската компанията PKN Orlen, както и на германски предприятия, собственост на енергийните компании Total, Shell, British Petroleum и Rosneft.