АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чуждестранни авиолинии начело с British Airways и австралийския превозвач Qantas Airways отменят услуги или не възобновяват полети до Китай след пандемията, докато китайските авиолинии разширяват операциите си в чужбина.
Заяви главният изпълнителен директор на авиационната група Ай Ей Джи (IAG) Луис Галего. Част от групата са авиокомпаниите "Бритиш еъруейз" (British Airways) и "Райънеър" (Ryanair). "Ако не позволим консолидация, ще унищожим авиокомпаниите в Европа", каза Галего на конференция.
Комплексът на стойност 19 милиарда долара е с производствен капацитет от 650 000 барела дневно и вече произвежда дизел и авиационно гориво, съобщават от компанията "Данготе петролиъм рафинъри" (Dangote Petroleum Refinery).
"Шел" води преговори с китайски компании за продажбата на своя дял в големия газов проект "Сахалин-2". Британско-нидерландската компания преговаря с китайските държавни дружества CNOOC, China National Petroleum и Sinopec за 27,5%, които държи в проекта за втечнен природен газ.
Обединеното кралство е загубило 83% от основните си универсални магазини за петте години след срива на веригата BHS (British Home Stores, стоки за дома).
Уили Уолш се оттегли от поста Главен изпълнителен директор на една от най-големите авиационни групи, IAG, през септември след близо 15 години на поста. Там ще го наследи доскорошния шеф на British Aairways Алекс Круз.
Индустриалният гигант от Китай обаче е поставил условие на британския стоманодобивен производител да намали разходите, ако иска да бъде печеливш.
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обяви задвижване на административни процедури с цел извършване на приватизация на Държавната газова компания (DEPA), петролната компания Грийк петролиъм (Greek Petroleum) и дела от международно летище в Атина, който е собственост на държавата.
Сделката се оценява за 60 - 70 милиона британски лири. Предстои финализирането й до края на годината, като са дадени уверения, че през това време "Бритиш Стийл" ще продължава да търгува и да снабдява клиентите си по обичайния ред и начин.
Това може да доведе до недостиг на суровина за рафинериите, принадлежащи на полската компанията PKN Orlen, както и на германски предприятия, собственост на енергийните компании Total, Shell, British Petroleum и Rosneft.