АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Чуждестранни авиолинии начело с British Airways и австралийския превозвач Qantas Airways отменят услуги или не възобновяват полети до Китай след пандемията, докато китайските авиолинии разширяват операциите си в чужбина.
За осми път в 25-годишната история на приза, наричан понякога "Оскарът на пътническата авиация", за най-добра компания в света е посочена "Катар еъруейс" (Qatar Airways), най-добрата европейска е Turkish Airlines.
Заяви главният изпълнителен директор на авиационната група Ай Ей Джи (IAG) Луис Галего. Част от групата са авиокомпаниите "Бритиш еъруейз" (British Airways) и "Райънеър" (Ryanair). "Ако не позволим консолидация, ще унищожим авиокомпаниите в Европа", каза Галего на конференция.
Държавната ITA Airways започна полети на 15 октомври миналата година, наследявайки Alitalia. Морският превозвач MSC и германската Lufthansa за изразили интерес към придобиване на мажоритарен дял от ITA.
Според споразумението близкоизточният гигант в превозите на средни разстояния ще закупи и още 50 самолета 737 MAX. Те би трябвало да заменят флотилията от 50 самолета A321neo, след като по-рано тази година бе анулиран договорът за тях с европейския самолетостроител Airbus.
Катарският авиопревозвач съобщи в комюнике за стартирането на два седмични полета за Исфахан (централна част на Иран) и за увеличаването на полетите до Шираз (югозападната част) и до Техеран.
Полетите ще се извършват един път седмично с азерската ниcкотарифна авиокомпания "Buta Airways", която е дъщерна компания на националния авиопревозвач "Azerbaijan Airlines". По този начин България става първата дестинация в Европейския съюз, където "Buta Airways" ще осъществява директни полети.
Първата пратка от 165 млечни крави, купени от сирийския бизнесмен, живеещ в Доха, Мутаз ал Хаят за подсигуряване на страната с млечна продукция на фона на фактическата блокада, беше доставена във вторник с товарен самолет на Qatar Airways от Германия през Будапеща.
Etihad Airways Engineering и Airbus подписаха споразумение за съвместна работа за развитието на нов сервиз за A380. С това партньорство Airbus и Etihad Airways Engineering ще обединят уменията си в предлагането на пазара на MRO решения за оператори на A380 от цял свят, което ще започне от 2017.
Първоначално Qatar Airways трябваше да фигурира на историческата снимка, но ръководството на авиокомпанията се отказаха от сделката в началото на декември. Катарците са недоволни от технически проблем, свързан с моторите Pratt & Whitney.