АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Deloitte:Инвеститорското доверие на нива от 2007 г.
Инвеститорското доверие в Централна Европа продължава да нараства и в момента доближава нива, които не са били регистрирани от пиковия период между 2003-2007 година, според последното проучване на Делойт Централна Европа за доверието в дяловото инвестиране.
Спадът за този регион може би най-сетне върви към своя край: делът на респондентите, които очакват увеличение на активността на сделките се е удвоил до 60% от последното проучване – което представи най-високите нива на доверие през последните две години. „Това не е просто ръст в сравнение с ниска начална база“ обяснява Гарет Бърн, съдружник в Делойт Централна Европа и ръководител на отдела по сливания и придобивания. „Мненията, които получихме от консултантите по корпоративни сливания са по-оптимистични, и нашето последно изследване го доказва. Ние сме много обнадеждени от това“.
Има редица фактори, които могат да допринесат за увеличаване на доверието. Бърн казва: „Европа вече не е възприемана като икономика на „ръба на колапса“, което означава, че инвеститорите – в частност тези от САЩ – отново насочват поглед към Европа и особено Централна Европа. Наблюдавахме известен брой инвестиционни фондове, които успешно приключиха набирането на средства, очакваме други да ги последват скоро. Това означава свеж финансов ресурс на разположение за нови инвестиции.
Вероятно е броят на респондентите, които се очаква да се фокусират върху набирането на средства да се удвои и да достигне до 19% в проучването тази година.
Икономическите условия помагат да поставим акцента отново върху пазара: две трети от анкетираните очакват икономическата среда да се подобри, в сравнение с 43 % в предходното проучване. Това бележи най-високо ниво на доверие в икономиката от 2004, когато осем централноевропейски страни се присъединиха към Европейския съюз. „Убедеността, че икономическата ситуация ще се подобри е от решаващо значение за реализирането на сделки на пазара на сливания и придобивания – доверието позволява на бизнес собствениците да планират растеж, вместо да останат в защитна позиция. Фондовете за дялово участие са настроени за партньорство с тези бизнеси, помагайки за реализацията на техните планове“ подчертава Бърн.
И най-накрая, наличието на дългово финансиране е очаквано от една четвърт от анкетираните (27%). Според Бърн: „Това е най-високото ниво на доверие в пазара на дългови инструменти за последните три години. Достъпът до финансиране дава възможност на бизнеса – и частните инвестиционни фондове – да инвестират в бъдещето“.
Свежите средства за инвестиране, набирани от частните инвестиционни дружества и наличието на ливъридж може отново да придвижат дейността в Централна Европа нагоре.
Tweet |
|