АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
EС е най-големият световен донор за развитие
Европейският съюз и неговите държави членки отново са водещият световен донор на помощ през 2015 г., предоставяйки над половината от общата официална помощ за развитие (ОПР) според резултатите, докладвани миналата година от членовете на Комитета за подпомагане на развитието на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР-КПР).
Предварителни данни сочат, че през 2015 г. общият размер на официалната помощ за развитие от ЕС (институциите на ЕС и държавите членки) е нараснал за трета поредна година, достигайки най-високото си досега ниво - 68 милиарда евро (увеличение със 15 % в сравнение с 59 милиарда евро през 2014 г.). Общата ОПР от ЕС е била 0,47 % от брутния национален доход (БНД) на ЕС през 2015 г., което представлява увеличение спрямо 0,43 % през 2014 г. Това е значително над средната стойност от 0.21 % на съотношението между ОПР и БНД за страните извън ЕС, членуващи в Комитета за подпомагане на развитието (КПР).
Във връзка с публикуването на тези данни европейският комисар по въпросите на международното сътрудничество и развитието Невен Мимица заяви: „Фактът, че ЕС запази първенството си като световен донор на официална помощ за развитие ясно показва твърдия ни ангажимент за финансиране на развитието и за подкрепа на новите цели за устойчиво развитие. През 2015 г. ЕС и неговите държави членки, изправени пред безпрецедентна миграционна криза, бяха в състояние да увеличат както подкрепата си за бежанците, така и помощта си за развиващите се страни."
През 2015 г. пет държави - членки на ЕС, надвишиха определената цел за ОПР, а именно 0,7 % от БНД: Швеция (1,4 %), Люксембург (0,93 %), Дания (0,85 %), Нидерландия (0,76 %) и Обединеното кралство (0,71 %). Съотношението ОПР/БНД се е увеличило в 15 и е намаляло в 9 държави - членки на ЕС, а в 4 се е задържало на същото ниво. Общо 21 държави членки са увеличили предоставената ОПР с 9,8 милиарда евро в номинално изражение, докато в останалите 6 държави помощта е намаляла с 0,3 милиарда евро.
Публикуваните днес данни са изготвени въз основа на предварителната информация, предоставена на ОИСР и на Комисията от държавите - членки на ЕС. Общата ОПР на ЕС се състои от общите разходи за ОПР на 28-те държави - членки на ЕС, както и от ОПР от институциите на ЕС, която не е била предоставена от отделни държави членки (т.е. собствени ресурси на Европейската инвестиционна банка).
Разходите, отчетени от държавите - членки на ЕС, направени за бежанците в държавите донори, са се увеличили от 3,3 милиарда евро (или 5,6 % от колективната ОПР на ЕС през 2014 г.) на 8,6 милиарда евро (или 12,5 % от колективната ОПР на ЕС през 2015 г.). Увеличението на ОПР на ЕС, предназначена за финансиране на тези разходи през миналата година, отразява факта, че през 2015 г. много държави от ЕС, изправени пред безпрецедентно нарастване на броя на бежанците, предоставиха жизненоважна спешна помощ и подкрепа на своя територия на голям брой бежанци. Повечето от свързаните с това разходи могат да се отчетат като официална помощ за развитие единствено през първата година от престоя на бежанеца.
Tweet |
|