АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Meta, компанията-майка на Facebook и Instagram, беше обвинена в подвеждане на обществеността относно рисковете от използването на социални медии и допринасяне за криза на психичното здраве сред младите. Претенциите са направени във федерален съдебен процес, който беше обявен от десетки американски щати.
Meta, компанията собственик на Facebook, е постигнала споразумение да плати 725 милиона долара, за да уреди колективен съдебен иск, в който се твърди, че социалната медия е предоставила на трети страни достъп до данните на свои потребители без тяхното съгласие, предаде Си Ен Би Си.
Компанията майка на Facebook „Мета“ съобщи, че печалбите й са намалели повече от два пъти до 4,4 млрд. долара през третото тримесечие. Година по-рано те бяха 9,2 млрд. долара.
Съдят Facebook във Великобритания, Google купи нова сграда в Лондон за $1 млрд. Технологичният гигант планира да преструктурира сградата, за да я адаптира за лична екипна работа и да проектира заседателни зали за хибридна работа.
Чрез постигнатото споразумение се гарантира, че многонационалните компании, като американските гиганти Google, Amazon, Facebook и Apple, ще плащат дела си към обществото, независимо къде са базирани.
Течът включва лична информация за 533 милиона потребители на Facebook, като телефонни номера, идентификатори на Facebook, пълни имена, местоположения, дати на раждане, биографични данни и в някои случаи имейл адреси, съобщи Business Insider.
Публикуваните данни включват лична информация на над 533 милиона потребители на Facebook от 106 държави, включително над 32 милиона записи на лични данни за потребители в САЩ, 11 милиона за потребители в Обединеното кралство и 6 милиона за потребители в Индия.
Когато проверителите на факти оценят дадена история като невярна, Facebook я показва по-надолу във фийда на потребителите, като по този начин значително намалява нейното разпространение. Това спира споделянето на измамна информация и намалява броя на хората, които я виждат.
Очаква се щатски и федералните разследващи органи в САЩ да повдигнат антитръстови обвинения срещу технологичния гигант "Фейсбук" (Facebook) заради придобиванията на компаниите Instagram и WhatsApp, съобщи "Вашингтон пост", позовавайки се на източници, запознати с тези планове.
Общо 2,2 милиона реклами за Фейсбук (Facebook) и Инстаграм (Instagram) са отказани, както и 120 000 поста са били изтеглени преди президентските избори в САЩ заради опити за възпрепятстване на участието във вота. Изпратени предупреждения за 150 млн.фалшиви новини.