АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проблемите на индустрията за електрически превозни средства засягат не само новите играчи, но и стълбовете на автомобилната индустрия като Ford(F), General Motors (GM) и Stellantis (STLV). И трите автомобилни гиганта активно намаляват собствените си прогнози през последните шест месеца.
Това става на фона на забавяне на търсенето на електромобили в световен мащаб, засилващата се конкуренция от страна на китайските автомобилни производители и поскъпването на кредитирането в САЩ.
Японският конгломерат "Сони" (Sony Group) отменя плановете си за сливане на индийското си звено с медийната група "Зий Ентъртеймънт" (Zee Entertainment), прекратявайки сделка, която можеше да формира един от най-големите телевизионни оператори в Индия, предаде Ройтерс.
Акциите на виетнамската компания започнаха търговията на цена от 22 долара - над два пъти повече спрямо 10-те долара на акция, договорени с партньора й "Блек спейд акуизишън", който оцени "ВинФаст" на 23 милиарда долара.
Промяната повишава ограничението на цените на дребно на моделите, които могат да се възползват от федералния данъчен кредит, от 55 000 долара на 80 000 долара, като обхваща модели като Tesla Model Y, Cadillac Lyriq, Ford Mustang Mach-E и Volkswagen ID.4.
Ford Motor Co обяви, че прекратяава бизнеса си в Русия. Американската корпорация е поредният автомобилопроизводител, който напуска страната след руската военна инвазия в Украйна. Германската компания Mercedes-Benz обяви по-рано, че продава активите си в Русия на местен инвеститор.
Новият завод е част от инвестиция от 5,6 милиарда долара на Ford и "Ес Кей Он"(SK On) за изграждане на революционен изцяло нов електрически пикап и усъвършенствани батерии за бъдещи модели на марките "Форд" и "Линкълн" (Lincoln) в западната част на щата Тенеси.
Ford планира да продаде над 600 000 електромобила в Европа до 2026 година, като се предвижда да произведе 1,2 милиона електрически превозни средства в Кьолн, Германия, за срок от шест години. Планът включва инвестиция от още 1 милиард долара в завода в Кьолн.
General Motors губи лидерската позиция в страната за първи път от 1931 година, когато автомобилният гигант, оглавяван в момента от Мери Бара, изпреварва Ford, според специализирания уебсайт Automotive news.
Става дума за около 677 152 превозни средства в Северна Америка, 59 935 автомобила в Китай, 13 162 в Европа, 190 в Южна Америка и 25 257 автомобила в останалата част на света, уточни групата в комюнике.