EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

HSBC: Инфлацията в САЩ и Европа - ненужно ниска

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

HSBC: Инфлацията в САЩ и Европа - ненужно ниска

mail13:58 | 19.01.2010прегледи 661 коментарикоментари 0


САЩ и страните от Европа през тази година може да се сблъскат с „умерено ниска инфлация” до такава степен, че възстановяването на икономиките им ще изостане от темпа на ръст при развиващите се страни, съобщава Bloomberg, цитирайки позицията на икономиста от HSBC Стивън Кинг.
Икономическият ръст ще бъде ограничен от държавния дълг, натрупан от някои страни, което ще принуди развитите страни да преминат през „още няколко препятствия,” смята Кинг.
Компаниите и дори отделните потребители все още нямат желание да поемат риск, което сериозно подкопава и търсенето. „През следващите две - три години западния свят може да бъде охарактеризиран с думите „стагнация и самоограничение”. Ако икономиката и инфлацията започнат да нарастват, ще се повишат и водещите лихви. И обратно - ако лихвите останат на настоящото ниво - това ще е в резултат на отсъствието на ръст и инфлация,” пояснява Кинг.
Политиците от САЩ и Европа дадоха обещание да запазят лихвите до рекордно ниски нива с цел да стимулират икономическия ръст след кризата. Наскоро ръководителят на МВФ Доминик Строс - Кан заяви, че възстановяването на световната икономика се  случва „по- бързо и силно”, отколкото е очаквал, въпреки че е твърде рано за оттегляне на стимулиращите правителствени мерки.
„ Има някои региони от световната икономика, при които ръстът действително се осъществява много бързо, но това, очевидно, са развиващите се страни. Те се справиха с кризата много добре и практически не бяха особено затруднени - основно заради стабилността на китайската икономика, която повлияя и на други развиващи се пазари,” смята Кинг. Китайският икономически ръст поддържаше търсенето на суровини и съответно състоянието на развиващите се страни, които изнасят тези суровини, поясни икономистът.
„ По- рано, когато САЩ беше в рецесия, цените на суровините бележеха спад. В този смисъл САЩ пренесе своята рецесия върху останалия свят, особено върху производителите на стоки. В момента Китай сериозно се противопоставя на САЩ и, ако икономиката на Америка е слаба, а тази на Китай силна - цените на суровините ще се запазят, което ще се отрази добре на останалите развиващи се страни,” заяви Кинг.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg