EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

IT секторът: 3.3% от БВП, 7 хил. фирми

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

IT секторът: 3.3% от БВП, 7 хил. фирми

mail09:05 | 04.05.2016прегледи 1343 коментарикоментари 1


IT секторът в последните години се отличава с изключителна стабилност, осигурява трайна заетост, носи висока добавена стойност, като за миналата година формира  3.3% от БВП, стана ясно на петата годишна кръгла маса "Bulgarian ICT Watch".

Секторът на информационните и комуникационните технологии /ИКТ/ и този на аутсорсинг и бизнес услугите са сред водещите сектори, които привличат инвестиции у нас и са сред основните двигатели за разкриване на нови работни места в страната. „Дейностите в областта на информационните технологии се осъществяват от около 5 400 фирми, а в сектор „Информационните услуги“ от около 1 500 фирми“, обяви зам.министър на икономиката Везиева.

Според нея предимствата на България за осъществяване на дейност в ИКТ и аутсорсинга са благоприятната данъчна система, по-ниските разходи за труд, наличието на квалифицирана работна ръка, широколентовият интернет и близостта до основните пазари на Западна Европа. Везиева посочи, че Законът за насърчаване на инвестициите също така дава възможности за целенасочена подкрепа на проекти в сферата на ИКТ и аутсорсинга. „Освен възможността за възстановяване на разходите за осигуровки на работодателя за новоназначените с проекта служители за определен период от време интерес представлява и възможността за възстановяване на разходите за обучение на новоназначени служители“, каза тя.

Един от важните въпроси, който бе обсъден по време на дискусията бе как IT секторът би могъл да  навлезе в останалите части от индустрията, за да я подпомогне чрез иновации, като създава продукти за българския бизнес. Представителите на бранша посочиха, че България е  предпочитана дестинация за работа на международни компании от високотехнологичния бранш, не само предвид високото ниво на технологична експертиза, а и предвид по-ниските разходи за разработка и предоставяне на комплексни услуги от страна на софтуерните фирми. Те подчертаха, че секторът продължава да изпитва недостиг на кадри, като се опитва да реши проблема с конкретни действия по обучение на специалистите, както и с техния внос. Зам.-министър Везиева заяви, че Министерство на икономиката работи съвместно с Министерство на образованието по проекта за дуалното обучение и призова бизнеса да се включи още по-активно, с което да бъде надежден партньор в тази насока. “Поставили сме си за задача и да направим съвместно пътна карта за това как бихме могли да изнесем част от сектора извън София, като намерим специалисти и в други региони на страната и с това да решим един от основните проблеми, свързан с недостига на кадри“, завърши Везиева.

 

 

 


 
Коментари
 
news - 04-05-2016 г. 13:42:09

3,3% от бвп си е 11% от бюджета

 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6612