АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очаква се "Гугъл" (Google), "Мета" (Meta), "БайтДенс" (ByteDance) - собственика на "ТикТок" (TikTok), "Амазон" (Amazon) и "Алибаба" (Alibaba) да получат над половината от тази сума на фона на доминацията на технологичния сектор на пазара, пише в. "Файненшъл таймс".
Технологичният гигант спря през юни временно да използва данни на своите потребители в Европа при обучението изкуствен интелект. Това стана по нареждане на регулаторни власти.
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг обвини администрацията на американския президент Джо Байдън, че е оказала натиск върху социалната медийна група да „цензурира“ определено съдържание свързано с Covid-19 по време на пандемията. Той заяви, че възнамерява да бъде политически „неутрален“ през този изборен цикъл.
Повод за решението на Европейския съд е информация от началото на септември, според която Австрия планира да приеме нов закон, насочен към борбата с незаконното съдържание в големите социални медийни платформи.
Meta, компанията-майка на Facebook и Instagram, беше обвинена в подвеждане на обществеността относно рисковете от използването на социални медии и допринасяне за криза на психичното здраве сред младите. Претенциите са направени във федерален съдебен процес, който беше обявен от десетки американски щати.
"Гугъл" (Google), "Мета" (Meta) и Екс (X) по-рано вече казаха на служителите си да отвикват от работата от вкъщи и да се насочат към нещо по-близо до дейността от преди пандемията.
Италианската данъчна полиция и агенцията за приходите са изчислили модел, според който "Мета" е трябвало да плати около 220 милиона евро данък върху продажбите за 2021 година, твърдят източниците. За изминалия период до 2015 г. изчислената сума 870 млн. евро.
Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta, заяви, че този ход ще подобри сигурността и автентичността на приложенията за социални медии. Този ход идва, след като през ноември 2022 г. Илон Мъск, собственик на Twitter, въведе премиум абонамента Twitter Blue.
Meta, компанията собственик на Facebook, е постигнала споразумение да плати 725 милиона долара, за да уреди колективен съдебен иск, в който се твърди, че социалната медия е предоставила на трети страни достъп до данните на свои потребители без тяхното съгласие, предаде Си Ен Би Си.
Телекомуникационните оператори настояват за нови закони, които да принудят големите технологични компании да плащат мрежовите разходи, като се визират Google на Alphabet, Meta и Netflix.