АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Min за цената на медта
Цената на медта спадна под 8000 долара за тон в края на миналата седмица, достигайки най-ниското си ниво от началото на 2021 г., тъй като засилващите се страхове от забавяне на световната икономика предизвикват смущения на пазарите на индустриални метали. Това съобщи Блумбърг, позовавайки се на данни на Лондонската борса за метали.
Медта се срина с цели 3,5 на сто до 7970,50 долара за тон, увеличавайки загубите си, след като отбеляза най-лошото си тримесечие от началото на пандемията. Инвеститорите изглеждат все по-убедени, че икономическият растеж ще изчезне на фона на затягането на паричната политика на централните банки и енергийната криза, съсредоточена в Европа.
Алуминият и цинкът също задълбочиха поевтиняването си, започвайки второто полугодие със загуби, след като индексът на Лондонската борса, обхващащ 6 основни метала (алуминий, цинк, мед, никел, калай и олово) регистрира най-силния си тримесечен спад от финансовата криза през 2008 г.
Това е съществен обрат спрямо пазарните условия в началото на годината, когато комбинация от процъфтяващо търсене, логистични затруднения и прекъсвания на производството доведе до скок на цените на металите, включително на медта и никела. Дори при наблюдаваните страхове за спад в търсенето на метали, много от тях все още са изправени пред остри ограничения в предлагането, отбелязва Блумбърг.
Все пак има и положителни сигнали за търговията с метали: китайското търсене постепенно се възстановява след въведените локдауни, а правителството в Пекин засилва стимулите, включително по-голямо финансиране за инфраструктурни проекти. Спадът на пазара на недвижими имоти в страната отслабна през юни, а производствената активност се възстанови по-силно от очакваното.
Tweet |
|