АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проучване на Eurogas: Природния газ, възобновяемите и нисковъглеродните газове са ключови за постигане на целите за декарбонизация.Търсенето на природен газ в Европа скочи с 40% за седмица.
Имайки предвид опитите на Кремъл от 2022 година да манипулира Европа чрез доставките на газ, за да подкопае нейната решителност за поддръжка на Украйна, новите закани на руския президент не изглеждат невероятни. А САЩ и ЕС са свикнали да купуват споменатите суровини от Русия в големи обеми.
Според последната основна прогноза на Министерството на икономическото развитие през 2025 г. цената на горивото ще се котира до $266 за хиляда кубически метра, а през 2026 г. - до $247. Средната цена на тръбопроводния газ от Русия за Европа в края на 2024 г. ще бъде 339 долара за 1000 куб. метра. м, а към Китай - 288 долара за 1000 куб.м.
Решение на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) относно лицензирането на горивото на "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй" се очаква да има през април. Това съобщи председателят на АЯР Цанко Бачийски пред журналисти по време на отчета на регулатора за дейността му през 2023 година.
От компанията посочиха, че в Германия това засяга около 33 000 високопроходими автомобила от модела Х3. Според оценката на автомобилостроителя в Европа може да са засегнати от 100 000 до 150 000 превозни средства, според говорител на Бе Ем Ве.
Според законопроекта лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва, манипулира или съхранява ядрен материал не се ограничават със срок. В мотивите се отбелязва, че регулаторната практика в ЕС и в развитите страни с ядрена енергетика преимуществено прилага безсрочни лицензии.
IRSN ще извърши експертиза на общо 20 отчета, които обхващат анализи на безопасността, свързани с целия жизнен цикъл на горивото, а именно: механичен, хидравличен и термо-механичен проект на ядреното гориво RWFA; анализ на поведението на горивото при възникване на аварии; ядрена безопасност при транспортно-технологични операции и при съхранение на ядреното гориво.
България има потенциал да произвежда водород дори и за износ. Държави от Централна Европа като Германия, Холандия, Чехия, Австрия имат голяма нужда от горивото на бъдещето.
Румен Петков: На лице е груб натиск, а смяна на горивото за реакторите на ядрената ни централа излага на риск не само България, но и целия регион. Тази заплаха за сигурността е и причината АБВ да сезира Международната агенция за ядрено регулиране по договорите за ядрено гориво с „Уестингхаус“ и „Фраматом“.
Mitsui и Mitsubishi смятат в началото на септември да уведомят руската страна, че смятат да запазят своите дялове в "Сахалин-2". Те притежават общо 22,5% от дяловете в проекта, който осигурява около 9% от вноса на втечнен газ в бедната на природни ресурси Япония.