АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът все още се намира в ранен етап на развитие, но по информация на източниците, в компанията вече съществува вътрешен прототип, който включва социален фийд, фокусиран върху генерирането на изображения от ChatGPT.


Стартъпът DeepSeek наскоро представи модела DeepSeek-V3 – интелигентен асистент, способен да се конкурира с най-добрите на пазара, включително ChatGPT на OpenAI. Това, което отличава модела, освен неговата производителност, е изключително ниската цена на разработка, оценена на между 5 и 6 милиона долара, което е нищожна сума в сравнение с инвестициите на западни компании като OpenAI или Meta.


По думите на Тръмп Stargate ще създаде 100 000 работни места в САЩ. Според OpenAI за начало компаниите ще инвестират в проекта 100 млрд. долара.


Създателят на популярния вече чатбот ChatGPT обсъжда набирането на 6,5 милиарда долара от инвеститори, както и още 5 милиарда долара заеми от банки под формата на револвиращ кредит, се казва в съобщение, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.


ЕК представи законопроекта за изкуствения интелект през април 2021 година. Появата в края на 2022 година на чатбота "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT) на калифорнийския стартъп "ОупънЕйАй" (OpenAI), способен да пише дисертации, стихове или преводи за няколко секунди, му даде ново измерение и ускори дискусиите.


Лабораторията "ОупънЕйАй" е част от структура, в която влизат компанията "ОупънЕйАй Ел Пи" (OpenAI LP) и създадената с идеална цел организация "ОупънЕйАй" (OpenAI Inc). Сред съоснователите на огранизацията са Сам Алтман, който е един от най-популярните имена в стартъп екосистемите в САЩ.


От пускането си на 30 ноември миналата година ChatGPT, най-известният в момента чатбот, който се базира на изкуствения интелект, се превърна в своеобразен феномен. Програмата е последният прототип, създаден от OpenAI, лаборатория за проучвания в Калифорния, която популяризира разработването на т. нар. приятелски AI и се основава на предишния изкуствен интелект на групата GPT-3.