АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Американската компания е поредният автомобилостроител след "Нисан" (Nissan), "Стелантис" (Stellantis) и "Дженерал мотърс" (GМ), който намалява разходите си, тъй като секторът се бори с нарастващата конкуренция от китайските автомобилостроители в Европа, намаляващото търсене в Китай и предизвикателствата на прехода към електромобили, които продължават да са твърде скъпи за повечето потребители .
Водени от "Модел Уай" (Model Y) на "Тесла" - Tesla (18,8% от продажбите) и в по-малка степен от "Кона" (Kona) на "Хюндай" (Hyundai) и "Лийф" (Leaf) на "Нисан" (Nissan), електрическите модели имат пазарен дял от 94,3% от новите регистрации.Предходният рекорд датира от януари, когато продажбите на електрически автомобили са надхвърлили 92%.
Японските автомобилни компании "Нисан" (Nissan Motor) и "Хонда" (Honda Motor) са подписали меморандум за разбирателство, предназначен да задълбочи рамката на тяхното стратегическо партньорство. Това съобщи ДПА, позовавайки се на съвместно изявление на японските концерни.
Това се дължи в най-голяма степен на продажбите на акциите на "Нисан" (Nissan), въпреки ръста на приходите с 0,4 на сто на годишна база, предаде ДПА. За периода януари-юни нетната печалба на компанията възлиза на 1,29 милиарда евро спрямо 2,09 милиарда евро за същия период на миналата година. Капиталовите загуби от продажбите на акциите на "Нисан" възлизат на 440 милиона евро.
В началото на годината автомобилостроителите "Фолксваген" (Volkswagen) и "Тойота" (Toyota) също се освободиха от руските си активи. "Нисан" (Nissan) и "Рено" (Renault) се оттеглиха от страната през 2022 г., продавайки активите си на Русия.
Най-голям дал на новорегистрираните коли в ЕС през миналия месец се пада на Volkswagen Group, като всяка четвърта регистрация е била на марка, част от групата. След германската корпорация се нарежда Stellantis с дял от 19,3 на сто, Renault с 10,4 на сто, Hyundai Motor Group с 8,2 на сто и Toyota Motor с 6,9 на сто.
Централният научно-изследователски институт за автомобили и автомобилни двигатели, известен като НАМИ, постепенно слага ръка върху активите на западните компании, които една по една напускат Русия. НАМИ вече придоби заводите на "Рено" (Renault), "Нисан" (Nissan) и "Тойота" (Toyota).
Renault Group ще продаде българското си дъщерно дружество за внос и дистрибуция на марките Renault и Dacia на швейцарската Emil Frey Group. Сделката трябва да бъде завършена до декември, когато новият собственик ще поеме дейността след одобрение от КЗК.
Nissan удължава с три месеца срока за спирането на производството в завода си в Санкт Петербург, който не работи от март заради логистични трудности, свързани с международните санкции срещу Русия след инвазията в Украйна.
Аавтомобилът "Москвич" е напът да се завърне на поточните линии. Когато Renault обяви, че се изтегля от Русия, кметът на Москва Сергей Собянин заяви, че ще национализира завода в столицата, който едно време произвеждаше именно "Москвич", за да възроди "легендарната" марка.