АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Две нови дружества под шапката на МЕ, отпадане на вече заложени проекти в НПВУ и пренасочване на такива в предлаганата нова глава “РиПауърИЮ“ (RePowerEU), предвиждаща инвестиции в критична електропреносна инфраструктура и енергийна ефективност на обществени и частни сгради.
Подобряване на качеството на въздуха в ЕС в съответствие със Зеления пакт и целите на REPowerEU. Градски автобуси с нулеви емисии до 2030 г. Tежкотоварните превозни средства са източник на 25 % от емисиите на парникови газове от автомобилния транспорт в ЕС.
Временната рамка при кризи бе изменена на 20 юли 2022 г., за да бъде допълнен пакетът от мерки за икономисване на газ за зимата и в съответствие с целите на плана REPowerEU.
Слънчевата енергия играе ключова роля в прехода към чиста енергия. То ще допринесе за постигане на целите на плана REPowerEU и ще намали зависимостта на ЕС от изкопаемите горива.
За REPowerEU и декарбонизиране на нашата икономика, ЕС си постави амбициозна, но реалистична цел да произвежда 35 милиарда m2 биометан годишно до 2030 г.
Споразумението между Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз предвижда, че всички държави членки ще получат 20 процента предварително финансиране, когато Европейската комисия и Съветът на ЕС одобрят новите стълбове REPowerEU на плановете за възстановяване. Предвижда се също ретроактивно финансиране на инвестиции в енергетиката от февруари 2022 г., когато Руската федерация нахлу в Украйна.
Мерките в плана могат да удовлетворят тази амбиция чрез икономии на енергия, диверсификация на енергийните доставки и ускорено пускане в употреба на енергия от възобновяеми източници, която да замени изкопаемите горива в домовете, промишлеността и производството на електроенергия.
REPowerEU ще се стреми към диверсификация на доставките на газ, ускоряване на въвеждането на газ от възобновяеми източници и замяна на използването на газ за отопление и производство на електроенергия. Това може да намали търсенето на руски газ в ЕС с две трети до края на годината.