EUR 1.9558
USD 1.8799
CHF 2.0714
GBP 2.3155
CNY 2.5793
you tube
mobile version

RusEnergy: Северен поток и Южен поток – без шансове

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

RusEnergy: Северен поток и Южен поток – без шансове

mail10:22 | 09.12.2009прегледи 540 коментарикоментари 0


Газопроводът “Северен поток“ вероятно никога няма да бъде построен. Същата съдба ще има и другия мащабен проект на “Газпром“ - “Южен поток“, смятат специалисти от Института по глобализация и социални движения (ИГСД), се казва в статия на RusEnergy.com.
Причина за това може да стане по-нататъшното намаляване на потреблението на газ в Европа. И така изграждането на нови и доста по-скъпи газопроводи губи своя смисъл.
Експерти на института отбелязват, че грандиозните проекти на водещи корпорации в Русия ще останат нереализирани паметници на епохата. За да се преодолее кризата, ще се изисква създаване на нова, по-евтина енергетика.
Строителството на “Северен поток“ трябва да започне през първата половина на 2010.
“Внушава се, че със “Северен поток“ всичко върви добре. Проектът трябва да намали до нула транзитните рискове. В “Газпром“ разчитат на бъдещ ръст на газовото потребление, въпреки неговото непрекъснато намаляване сега.“, отбелязва директорът на ИГСД Борис Кагарлицкий. Очаква се възстановяване на нивата на търсене от 2011-2012 г., но европейските потребители вероятно ще поискат преразглеждане на договорите и намалява не цените, което ще се превърне в дълговременен фактор.
През 2009 консумацията на газ в Европа се очаква да намалее с повече от  9%, като не е изключено тази тенденция да продължи и през 2010, прогнозира Василий Колташов от института. Експертът смята, че въпросът за намаляване на цените става неизбежен и строежът на нови газопроводи губи икономическия си смисъл.
“Северен поток“ е с дължина от 1220 км., като той ще минава по дъното на Балтийско море от руското пристанище Виборг до германския град Грайфсвалд. Капацитетът му ще е 27.5 млрд. куб. м.
“Южен поток“ ще преминава по дъното на Черно море, от България ще се разделя в две направления – през Гърция до Италия и през Сърбия, Унгария и Словения, като доставя газ до Западна Европа. Строежът и на двете съоръжения е много по-скъп от изграждането на сухопътни участъци със същата дължина.
Появата на газови магистрали, заобикалящи съседни на Русия държави, ще направи последните по-отстъпчиви и “Газпром“ може да постигне повишение на цените за газа и да намали транзитната издръжка, отбелязва finansmag.ru

Снимка: RFE/RL


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg