АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
RWЕ обмисля излизане от проекта АЕЦ „Белене"
Немският енергиен концерн RWE разглежда инвестициите си в България, пишат днес немските медии, цитирани от агенция КРОСС. Тъй като има проблеми с финансирането за построяването на ядрената електроцентрала близо до град Белене, енергийният концерн премисля сега излизането си от ангажимент към него, един от най-оспорваните ядрени проекти в Европа заплашва да се провали, пише днес Spiegel Online. Построяването на атомна електроцентрала близо до земетръсната зона около град Белене предизвика протести в цяла Европа. Сега проектът може да се провали, защото един от най-важните инвеститори в него заплашва да си тръгне.
Немският енергиен гигант RWE обмисля възможността за излизане от оспорвания проект за ядрена електроцентрала. „От самото начало ние обвързахме строежа с изпълняването на определени ключови условия. Към това спада и финансирането. Факт е, че от българска страна с финансирането има само проблеми", каза говорителка на концерна. Все още обаче не е взето решение от ръководството на концерна за бъдещето на Белене. В момента се провеждали „интензивни разговори".
Немският ежедневник Süddeutsche Zeitung цитира изказване на българския енергиен министър Трайчо Трайков, който също предупредил, че немският концерн би могъл да излезе от проекта.
Миналата година RWE се включи с 49% в проекта по построяването на АЕЦ Белене, България държи останали 51%. Българското правителство търси нови инвеститори, за да осигури дела си във финансирането. Поради икономическата криза това обаче изглежда практически невъзможно, продължава изданието. RWE потърсил също още един партньор, но напразно. „Изглежда, че ангажиментът на RWE към проекта е към края си. Това е голям успех за нас и още около 30 000 граждани, които участваха в кампанията "FingeRWEg" („ръцете долу") срещу Белене", казва Хефа Шюкинг, ръководител на Организация за защита на околната среда и човешките права. „Сега е време RWE да оттегли участието си и от строежа на два ядрени реактора в румънската АЕЦ „Черна вода", настоява тя. Според нея проблемите там точно толкова съществени като в случая с Белене. „Черна вода" бил също построен на земетръсна зона, в една страна, която страда много от корупция и АЕЦ-ът бил обременен с много проблеми.
Tweet |
|