АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
S&P: БГ банки сред най-слабите
Трудна година очаква банките в Централна и Източна Европа, а тези в Унгария, Словения, България и Хърватия са сред най-слабите, сочи доклад на рейтинговата агенция Standard and Poor’s, цитиран от "Budapest Times".
"Банките в региона вероятно ще продължат да страдат от високо равнище на лоши заеми и загуби по кредити, слабо търсене на кредити и свиване на печалбата", пише международната рейтингова агенция в доклада за централно- и източноевропейско банкиране през 2013 г. Според кредитния анализатор на S&P Пиер Готие банките в Чешката република, Полша и Словакия се очаква да съумеят да запазят добра кредитоспособност, докато Словения, Унгария, България и Хърватия са в по-слаба позиция. Все пак, по отношение на тези четири държави той изрази очакване, че "в повечето случаи" положението на банките би следвало да се стабилизира и да спре да се влошава през настоящата година. Най-уязвими са унгарските и словенските банки, като очакванията са за увеличаване на лошите кредити. Като една от причините за отслабване на банковите системи S&P посочва тяхната свръхзависимост от западноевропейските банки майки за финансиране на кредити в Централна и Източна Европа през последното десетилетие. Това е бизнес модел, който трябва да бъде променен през следващите две години, тъй като "смятаме, че банковите системи в Централна и Източна Европа ще останат уязвими (към ситуацията в еврозоната) и влошаващата се кредитоспособност на банките от еврозоната", се посочва още в доклада.
Запази се основният принос на местните банки в привличането на ресурс от граждани и домакинства. В сравнение с предходното тримесечие кредитната активност се засили – главно под влияние на местните институции и в по-малка степен на европейските дъщерни дружества. В края на декември активите на банковата система достигнаха 82.4 млрд. лв., като през тримесечието те нараснаха с 3.1% (2.5 млрд. лв.). Местните банки увеличиха пазарната си позиция до 26.4%. Увеличение бе отчетено и при клоновете на банки от ЕС – с 2 процентни пункта до 6.1%. В същото време пазарният дял на дъщерните банки от ЕС продължи да намалява, като в края на годината бе 65.3%. Това доведе до изменение в позицията на петте най-големи банки, която през последното тримесечие се понижи от 51.0% на 49.5%.
Tweet |
|