EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

S&P понижи рейтинга на България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

S&P понижи рейтинга на България

mail06:25 | 15.06.2014прегледи 2667 коментарикоментари 0


Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor's /S&P/ понижи дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и в местна валута с една стъпка от "BBB/A-2" на "BBB-/A-3" със стабилна перспектива, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите /МФ/. Рейтинговата агенция изтъква като основна причина за ревизията на рейтинга нестабилната политическа ситуация. Според S&P сегашната политическа среда продължава да поставя предизвикателства за осъществяването на необходимите реформи за справяне с дългосрочни институционални и икономически проблеми и възпрепятства растежа. Като основен индикатор за недостатъчен растеж е посочен средният реален икономически растеж за периода 2010-2013 г., който е оценен на под 1 процент. Като силни страни на рейтинга, които подкрепят стабилната перспектива и балансират рисковете от политическа нестабилност, са посочени фискалната гъвкавост и ниските нива на дефицит и държавен дълг. Рейтинговата агенция базира своето решение основно на вижданията си за продължаваща нестабилност на политическата среда, което е само една част от методологията за оценка, е коментирал присъдения рейтинг министърът на финансите Петър Чобанов. За пореден път намират потвърждение оценките на международни анализатори за стабилни фискални променливи - дефицит и дълг, които са посочени като най-силните характеристики на водената политика, е казал той. Според него експертите от S&P не са отчели позитивните промени в текущата икономическа среда и рестартирането на икономиката. Растежът започна да се ускорява от втората половина на 2013 г., дължащ се на засилващото се вътрешно търсене и на по-високото усвояване на европейските фондове, бизнесклиматът се подобрява шест месеца по ред, като за май нарасна с 5,3 процента, достигайки средното равнище на показателя за 10-годишен период и отчитайки най-високото си равнище от ноември 2008 година, е коментирал министър Чобанов, цитиран от пресцентъра на МФ. Според него от началото на годината пазарът на труда се е подобрил съществено с увеличение на заетостта с близо 40 хил. души. "През първото тримесечие на 2014 г. нивото на безработица остана на равнището си от последното тримесечие на предходната година от 13 на сто и намаля с 0,8 процента спрямо същия период на 2013 г., което се случва за първи път от 2009 г. насам. Положителното развитие на пазара на труда, подкрепено и от нарастването на реалната средна работна заплата с 4,2 на сто, доведоха до повишаване на индикатора на потребителското доверие, който през април достигна най-високата си стойност от средата на 2007 година", е казал министърът на финансите.

Коментарите 

Политическата обстановка не влияе пряко на кредитния рейтинг, но влияе по линия на това, че няма реформи и икономиката не може да се развива спокойно. Взимат се популистки решения и наблюдаваме това още от началото на 2013 г. Това каза за Агенция „Фокус” икономистът Калоян Стайков. „Икономиката не може да се нагоди към новите условия, не може да се освободи от непродуктивни инвестиции, от непродуктивни разходи и съответно това се оказва тежест за икономическото развитие и оттам-нататък за това как се представя бюджетът и съответно как се посрещат задълженията на държавата”, каза Стайков. По думите му, директно последици за страната ни няма да има, но може да се очаква по-ниският кредитен рейтинг да увеличи цената, на която държавата ще се финансира. „От друга страна обаче, скоро Европейската централна банка намали основния си лихвен процент, което означава, че инвеститорите биха били по-склонни да инвестират. Трудно е да се каже на този етап кое ще надделее. Проблемът специално в България е, че освен липсата на реформи, има сериозен проблем в сектор „Електроенергетика”, който все още е доминиран от държавата. Всякакви евентуални проблеми, които са държавни, лесно могат да се прехвърлят като задължение на бюджета. В същата позиция е и здравеопазването, и социалната система, по-конкретно пенсионния фонд, където имаме постоянни дефицити, които се покриват от държавата”, обясни Стайков. Според него, дори и без понижение на кредитния рейтинг на фона на това, което се случва, е възможно инвеститорите в даден момент да започнат да искат по-висока доходност от български ценни книжа.
„За да се стабилизира икономическата среда в България, на първо място трябва да се разреши проблемът с политическата нестабилност. Оттам-нататък трябва да се търси широк консенсус, широка обществена подкрепа за необходими реформи, защото ако няма такава подкрепа, съответно реформите няма да се случат и по-скоро ще си вървим по пътя на популистките решения – например понижаване на цените на тока, нови социални разходи и т.н. Също така трябва да се подобри и работата на приходните агенции, ограничаване на разходите – винаги е хубаво да се режат неефективни разходи. Тази бюджетна консолидация, за която се говори и в Европа, и в България, така и не се случи. Нямаше у нас политика на икономии, тъй като разходите постоянно растяха, независимо че приходите изоставаха. Крайно време е да се направят стъпки в тази посока”, подчерта Калоян Стайков.

„Не може да не сме притеснени от понижаването на кредитния рейтинг на страната, защото това ще доведе до оскъпяване на цената на финансиране на общините и бизнеса. На практика новото ниво е най-ниското инвестиционно ниво и едно следващо намаление ще постави страната на равнището на спекулативните инвестиции”. Това е коментарът на заместник-кмета по финанси на Столичната община Дончо Барбалов.

„През най-тежките години на финансова и икономическа криза ние в Столичната община успяхме не само да защитим кредитния си рейтинг, но и да го подобряваме, благодарение на един разумен, балансиран подход на строгата финансова дисциплина и работа за привличане на безвъзмездни европейски средства. Ние успяхме да увеличим бюджета на общината, успяхме да строим, да възстановяваме и развиваме града си. За съжаление обаче кредитният рейтинг на общината е зависим от този на държавата. Затова аз очаквам скоро да бъде променен и кредитният рейтинг на Столичната община, независимо от стабилното финансово състояние на общината”, подчерта кметът на София Йорданка Фандъкова.

През следващата седмица предстои предварително планирана мисия на S&P в Столична община. В последните години финансовото състояние на общината бележи значително подобряване, както и много добро изпълнение на приходната част на бюджета през 2014 г., където към края на месец май приходите достигат 247.5 млн.лв., което е 46.8% от годишния план и с 14.7 млн. лв. повече от същия период на 2013 г. Признание за добрата работа на общината беше и увеличението на рейтинга на общината в края на 2011 г. - в период, в който рейтингът на много градове в Европа беше понижаван.
 

/обновена/


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg