АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
UK безработицата на предпандемично ниво
Безработицата във Великобритания е спаднала до 3,9 на сто през трите месеца до края на януари, връщайки се на равнището от преди пандемията от коронавируса, съобщи Националната статистическа служба, цитирана от Франс прес.
В края на декември безработицата достигаше 4,1 на сто.
Същевременно броят на обявите за работа в страната е достигнал нов рекорд между декември и февруари - около 1,32 милиона. Великобритания е сред страните с най-голям недостиг на работници в много сектори, особено в хотелиерството и ресторантьорството и в логистиката.
Пазарът на труда продължава да се възстановява от ефектите на пандемията, като броят на хората без работа е спаднал под равнището от преди пандемията за първи път. Има и ново силно увеличение на назначенията през февруари, коментира Грант Фицнър, главен икономист в статистическата служба.
По думите му обаче хората без работа и които вече не търсят работа се е увеличил още повече, което означава, че общото ниво на заетостта остава под равнището от преди пандемията.
Растежът на средното заплащане достига 4,8 на сто между ноември и януари, но само 3,8 на сто, след като се изключат бонусите. Така че реалните заплати отстъпват пред галопиращата инфлация във Великобритания, която през януари е достигнала 30-годишен рекорд от 5,5 процента.
Министърът на финансите Риши Сунак приветства подема на пазара на труда, който е бил по-силен от повечето очаквания, обяснявайки го с правителствените мерки за подкрепа в разгара на пандемията, по-специално системата за частична безработица, субсидирала милиони работни места.
"Убеден съм, че нашият пазар на труда е в добра позиция, за да се изправи пред сегашните световни предизвикателства", допълни той. Министърът обаче призна, че хората се тревожат от поскъпването на живота.
Очаква се войната в Украйна, която доведе до покачване на цените на петрола и газа в момент, когато те и без това бяха много високи, да ускори още повече инфлацията и Сунак е под натиск да предостави допълнителни помощи.
Недостигът на работници може да е знак за по-дългосрочен проблем, най-вече защото много млади хора са се отказали да търсят работа по време на пандемията и са се върнали към образованието. Друга причина е, че жените са напуснали пазара на труда и не се опитват непременно да се върнат отново, отбелязва Яел Селфин, главна икономистка в Кей Пи Ем Джи Ю Кей (KPMG UK). Тя предвижда слаба безработица в близките месеци с рекорден брой смени на работни места, което ще доведе до преобразяване на пазара на труда след Ковид-19. Експертката предупреждава, че на фона на спада на реалните заплати понижението на разполагаемите доходи заради повишаването на данъци и скока на разходите за електричество и енергия ще представлява горчив хап за повече работещи домакинства./БТА
Tweet |
|